play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Po budżecie obywatelskim również „Inicjatywa lokalna”

today2 października 2020

Background

Blisko 05, mln zł mają do dyspozycji mieszkańcy Katowic, którzy chcieliby zrealizować swoje ciekawe pomysły. 1 października ruszył nabór wniosków na inicjatywy lokalne na 2021 r.

Mieszkańcy zgłaszają pomysły i działania w swoim bezpośrednim otoczeniu, a potem określają swój udział w ich realizacji, najczęściej jest to praca społeczna.

Miasto od 7 lat przeznacza każdego roku 1 mln zł na wsparcie takich inicjatyw. W tym roku – w związku z epidemią – wiele z nich się nie odbyło albo zostało przesuniętych na kolejny rok. Dlatego też kwota miliona złotych została pomniejszona o wartość zadań przesuniętych i do dyspozycji w ramach naboru na 2021 r. jest dokładnie 464 770 zł. Przez ostatnie 3 lata, dzięki takiemu wsparciu, udało się zorganizować 230 projektów, a tylko w zeszłym roku liczba godzin zaangażowania społecznego katowiczan wyniosła ponad 31 tys.

– Ważnym elementem inicjatyw lokalnych jest praca społeczna mieszkańców. To dzięki własnemu zaangażowaniu mogą pozyskać wsparcie na działania podejmowane na rzecz integracji i budowania więzi lokalnych społeczności, mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.

Część pomysłów, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku. Ostatnio np. w sierpniu , w Giszowieckim Parku odbyła się muzyczna impreza „Giszowiec Letnią Porą”. – Wydarzenie, któremu towarzyszyło motto „Muzyczne pożegnanie wakacji”, było okazją do spotkania, spędzenia tego dnia w magicznym klimacie pożegnania wakacji oraz podtrzymania tradycji wspólnej zabawy i łączenia pokoleń, mówi Maria Ryś, liderka inicjatywy.

W tym roku odbędą się jeszcze m.in: spotkania autorskie, podróżnicze, ekologiczne i prozdrowotne w Miejskiej Bibliotece Publicznej, wernisaże plastyczne w MDK, turnieje i spotkania klubowe uczniów, akcje promujące wolontariat na rzecz zwierząt i spotkania świąteczne dla seniorów. Nabór wniosków trwa do połowy listopada.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content