play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Po ich dopalaczach ludzie trafiali do szpitali. W akcie oskarżenia 13 osób

today18 lutego 2021

Background

Handlowali dopalaczami na szeroką skalę. Gotowe są akty oskarżenia przeciwko 13 osobom – których oskarżają o to prokuratorzy z Częstochowy.

Miała być chemia do sprzątania i gry komputerowe

Dziewięć osób oskarżonych jest o nielegalny proceder już od 2013 tego roku. Najpierw jeden z oskarżonych handlował niebezpiecznymi substancjami na ulicy – po czym otworzył w Częstochowie sklep – i zwerbował kolejnych podejrzanych do współpracy.

Działalność ta była przez cały czas kamuflowana, pod pozorem sprzedaży chemii gospodarstwa domowego i gier komputerowych.

Drugą grupą kierował mieszkaniec Łodzi. Ten również w Częstochowie otworzył sześć lat temu sklep w którym pod szyldem zwykłej działalności handlowej sprzedawał dopalacze. Te były niebezpieczne dla zdrowia i życia – klienci sklepów kilkukrotnie trafiali po zażyciu dopalaczy do szpitali.

Odpowiedzą nie tylko za handel dopalaczami

Prokurator przedstawił oskarżonym zarzuty popełnienia przestępstwa udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez wprowadzanie do obrotu substancji szkodliwych dla zdrowia w postaci dopalaczy.

W akcie oskarżenia prokurator uznał jednocześnie, że wprowadzając do obrotu dopalacze, oskarżeni uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu, co skutkuje surowszą odpowiedzialnością karną.

Przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W wypadku założenia lub kierowania taką grupą zagrożenie wynosi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content