play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Pociągi przyspieszą. Zakończyła się wielka inwestycja na kolei

today26 stycznia 2021

Background

Szybciej i sprawniej jadą teraz towary przez województwo śląskie z Toszka w stronę Kędzierzyna Koźla. Odbudowano tory, zmodernizowano mosty, zakończyły się zasadnicze prace na tej linii.

-Pociągi towarowe jeżdżą szybciej – nawet do 90 km/h. Skrócił się przez to czas przewozu towarów. Możliwy jest przejazd większej ilości składów między Kędzierzynem-Koźlem, Rudzińcem Gliwickim i Toszkiem-Północ. Obecnie na trasie kursuje dwukrotnie więcej składów niż rok temu – mówi reporterowi Radia Piekary Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK.

Zakres prac był bardzo szeroki. Wymieniono łącznie 40 km torów, zamontowany został tzw. ciężki typ sieci, co zapewnia dobre warunki przejazdu pociągom towarowym. Płynną jazdę składom gwarantuje 30 nowych rozjazdów. Przebudowano także 5 mostów i 12 wiaduktów.

Linia od Toszka Północ do Starego Koźla to jedna z najważniejszych tras towarowych na Górnym Śląsku. Zapewnia m.in. transport z województwa śląskiego do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Towary jadą też na południe i wschód do granicy z Czechami w Chałupkach i granicy Białorusią w Małaszewiczach.

Fot. PKP PLK S. A.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content