play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Pociągi towarowe na Śląsku szybkie jak nigdy dotąd. Koniec prac na odcinku Bytom – Zabrze

today8 października 2021

Background

Pociągi towarowe szybciej przemieszczają się na Śląsku. Remont na trasie Bytom Bobrek – Zabrze Maciejów Północny przyczynił się do większej prędkości jazdy.

Dzięki zakończeniu pracy modernizacyjnych odcinka Bytom Bobrek – Zabrze Maciejów Północny zwiększona została prędkość jazdy pociągów towarowych. Wcześniej przemieszczały się one z prędkością 30 km/h, teraz mogą rozwinąć ją do 100 km/h.

Prace na odcinku Bytom – Maciejów Północny objęły wymianę około 18 kilometrów torów, 30 km sieci trakcyjnej i 21 rozjazdów. Odnowiono też trzy nastawnie, jedną w Maciejowie Północnym i dwie w Zabrzu Biskupicach. Stamtąd dyżurni ruchu dbają o bezpieczne kurowanie pociągów – mówi w rozmowie z reporterem Radia Piekary Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK.

Oprócz wspomnianego zwiększenia prędkości, prace przyczyniły się także do poprawy bezpieczeństwa, a także komfortu jazdy dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych.

Jednocześnie mimo szybszej jazdy składów transport towarów przebiega bezpieczniej i ciszej. Poziom hałasu i wibracji został zredukowany dzięki zastosowaniu szyn bezstykowych oraz ekranów akustycznych – tłumaczy Głowacka.

W ramach tego samego projektu przeprowadzono już modernizację odcinka Dorota w Sosnowcu – Sosnowiec Jęzor. Trwają także prace w stronę Brzezinki w Mysłowicach. Całkowity koszt inwestycji to ponad 350 mln zł.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content