play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Pociski z czasów II Wojny Światowej na budowie pod Bielskiem

today31 marca 2021

Background

Dwa niewybuchy z czasów drugiej wojny światowej znalezione w Międzyrzeczu Dolnym pod Bielskiem Białą. Policja zabezpieczyła niebezpieczne znalezisko a pociski znaleziono podczas prac nad przebudową drogi.

Wyglądały groźnie i stwarzały realne zagrożenie. Dwa niewybuchy z czasów II Wojny Światowej wykopali na budowie drogi pracownicy. Wezwano służby.

Znalezisko zabezpieczone

Jak zaznacza bielska policja, nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców ulicy Mazańcowickiej. Na miejsce natychmiast skierowano policyjnego pirotechnika, który potwierdził, że oba odnalezione przedmioty to pociski moździerzowe, pochodzące najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczają znalezisko przed dostępem osób postronnych. Okolica budowy została wyłączona z ruchu.

Na miejsce wezwano saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach.

Co zrobić z pociskiem?

Przy okazji policjanci przypominają – gdy znajdziemy niewybuch, pod żadnym pozorem nie powinniśmy się sami nim zajmować – i od razu powiadomić służby. Takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą wówczas teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content