play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Podróż do przeszłości! Co działo się 100 lat temu w powiecie tarnogórskim

today18 listopada 2020

Background

Proponują podróż do przeszłości. Chcą cofnąć się o 100 lat i opowiedzieć o roku 1920 w powiecie tarnogórskim. Będzie to możliwe 18 listopada o godzinie 18.00.

Wspólna konferencja Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum w Tarnowskich Górach rozpocznie się dziś o godzinie 18.00 w wersji on line:

-18 listopada o godzinie 18.00 każdy kto wejdzie na kanał Muzeum w Tarnowskich Górach na You Tubie będzie mógł odsłuchać prelegentów, którzy opowiedzą co w Tarnowskich Górach i okolicy działo się równo sto lat temu w 1920 roku. Był to gorący okres w historii Górnego Śląska. Oprócz wystąpień, będzie możliwość udziału w czacie, a po zakończeniu spotkania jego zapis będzie cały czas dostępny – tłumaczy Marek Panuś z tarnogórskiego muzeum.

 

Co działo się w 1920 roku?

W lutym 1920 r. na teren Górnego Śląska przybyły wojska alianckie oraz Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa z siedzibą w Opolu, a kontrolerzy powiatowi rozpoczęli swoją pracę w terenie. Tworzą się także Polski Komisariat Plebiscytowy w Bytomiu i Komisariat Plebiscytowy za Niemcami (niem. Plebiszitkommissariat für Deutschland) w Katowicach oraz ich lokalne struktury.

Rok 1920 to czas oficjalnego rozpoczęcia kampanii plebiscytowej i związanych z nią napięć, co było jednym z głównych powodów wybuchu II powstania śląskiego. W jego efekcie rozwiązano niemiecką Policję Bezpieczeństwa (niem. Sicherheitspolizei), a w jej miejsce powołano opartą na parytecie narodowościowym Policję Górnego Śląska (niem. Abstimmungspolizei).

Większość tych aspektów, w lokalnym, tarnogórskim ujęciu, poruszy konferencja naukowa „Rok 1920 w powiecie tarnogórskim”, która ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią Covid-19 odbędzie się w wersji online. Jej organizatorami są Muzeum w Tarnowskich Górach oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach.

Program:

Wprowadzenie: Beata Kiszel (Dyrektor Muzeum w Tarnowskich Górach) i dr Andrzej Sznajder (dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach)

dr Krzysztof Gwóźdź (Muzeum w Tarnowskich Górach), Tarnowskie Góry w pierwszej połowie 1920 r.

Rafał Ludwikowski (Muzeum w Tarnowskich Górach), Przebieg II powstania śląskiego na terenie Tarnowskich Gór i obecnych dzielnic miasta

dr Sebastian Rosenbaum (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach), Obraz sytuacji w powiecie tarnogórskim w 1920 r. w świetle raportów Schlesischer Ausschuß

dr Paweł Parys (Muzeum Śląskie w Katowicach), Powiat tarnogórski w świetle raportów informacyjnych Polskiego Komisariatu Plebiscytowego z okresu od września do grudnia 1920 r.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content