play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Podróż pociągami będzie nas więcej kosztować. Wzrost cen biletów

today13 stycznia 2022

Background

W ostatnim czasie musimy przyzwyczajać się do wzrostu cen niemal wszystkiego. Nie inaczej jest z biletami kolejowymi. Zapłacimy więcej za przejazdy PKP Intercity, a także TLK.

Wzrost cen dosięgnął także biletów kolejowych. Przejazdy pociągami PKP Intercity, TLK, czy też Express Intercity Premium będą droższe od 4, nawet do 15%.

– Jest to pierwsza systemowa zmiana cen biletów od 2013-2014 roku. Warto podkreślić, że od tego czasu znacząco zwiększyły się koszty działalności spółki. Pomiędzy 2014, a 2020 rokiem wzrost w tym zakresie wyniósł ponad 30% w przeliczeniu na pasażera – mówi w rozmowie z naszą reporterką Katarzyna Grzduk, rzeczniczka PKP Intercity.

Wpływ na taki stan rzeczy ma w głównej mierze wzrost cen energii, remontami taboru kolejowego, a także ogólnymi kosztami spółki.

– Przeliczając koszty na pasażera o ponad 140% wzrosły koszty związane z remontami taboru kolejowego i stacji postojowych, a także wzrosły ceny energii trakcyjnej o około 65% w przeliczeniu na pasażera – wylicza Grzduk.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content