play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Podwyżki w FCA Poland. Związkowcy chcieli więcej

today27 lutego 2021

Background

Dostali podwyżki ale nie tak wysokie jak chcieli. Pracownicy zatrudnieni w fabrykach Fiat Chrystler Automotive Poland w Tychach i Bielsku Białej otrzymali 450 złotych brutto i tysiąc osiemset złotych brutto premii.

Spór o podwyżki toczył się w zakładach FCA Poland w Bielsku- Białej i Tychach od dłuższego czasu. Negocjacje z zarządem dotyczyły wyższych pensji.

Więcej na kontach pracowników

Wyższe pensje wpłyną na konta pracowników do 10 marca. To jdnak mniej niż chcieli związkowcy. Strona społeczna domagała się dla wszystkich pracowników podwyżek o 5 zł za godzinę, co w skali miesiąca dałoby 850 zł brutto więcej.

Solidarność niezadowolona

Związkowcy z Solidarności, mimo przyznanej załodze podwyżki, ciągle uważają, że wynagrodzenia w FCA Poland w dalszym ciągu są mało konkurencyjne do zarobków w innych firmach motoryzacyjnych. – To oczywiście nie jest mała kwota, z czego zdajemy sobie sprawę, ale wynagrodzenia w naszych zakładach w dalszym ciągu pozostają mało konkurencyjne w stosunku do zarobków w innych firmach motoryzacyjnych – mówi przewodnicząca „S” w spółce, Wanda Stróżyk. – Podjęliśmy decyzję o podpisaniu tego porozumienia z tego względu, że inne organizacje związkowe tak zrobiły i nie były zainteresowane prowadzeniem dalszych negocjacji z pracodawcą. My chcielibyśmy doprowadzić do tego, by minimalna płaca zasadnicza w FCA, czyli bez premii, wynosiła 3,6 tys. zł brutto – dodaje.

Jak informuje Wanda Stróżyk, przewodnicząca „Solidarności” w Fiacie, wraz z wynagrodzeniem za luty wypłacona zostanie także jednorazowa premia w wysokości 1,8 tys. zł, stanowiąca rekompensatę za brak podwyżek w ciągu czterech ostatnich miesięcy.
W FCA Poland w Tychach zatrudnionych jest ok. 2,4 tys. pracowników, natomiast w FCA Poland Powertrain w Bielsku-Białej pracuje 1,1 tys. osób.

(zdjęcie: solidarnosckatowice.pl)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content