play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Podziel się wspomnieniami i pamiątkami. Opera Śląska poszukuje pamiątek

today30 maja 2020

Background

Podziel się wspomnieniami i pamiątkami. Opera Śląska poszukuje pamiątek. Afisze, plakaty, programy, zdjęcia, statuetki, autografy, pocztówki, listy, recenzje czy wrażenia ze spektakli, zapisane w pamiętnikach. Pożółkłe bilety… Trwa jubileuszowy, 75. sezon artystyczny Opery Śląskiej w Bytomiu. Częścią obchodów jest stworzenie historycznej kolekcji. Do udziału w jej skompletowaniu zostali zaproszeni widzowie i przyjaciele tego wyjątkowego miejsca, także sami artyści. Wystarczy napisać lub dołączyć do grupy na Facebooku. Akcja odbywa się pod hasłem Moje 75 lat z Operą Śląską.

Opera Śląska poszukuje pamiątek. Moje 75 lat z Operą Śląską… ale także 50, 10 czy 5. Opera Śląska nie istniałaby bez melomanów. Oni sami czują się cząstką tej 75-letniej historii i ją pielęgnują. Bo to także część ich życia. – Zawsze najbliższa była mi Opera Śląska. Przez lata widziałam, jak się zmienia, pięknieje. (…) Uwielbiam jej kameralną scenę. Chociaż byłam w innych teatrach operowych, gdzie sceny są ogromne, to wolę naszą. Dzięki niej mamy bliższy, prawie intymny kontakt z artystami – wspomina Melomanka Roku 2010, Elżbieta Sochacka, ponad 90-letnia bytomianka, która regularnie odwiedza bytomski teatr i to od pierwszego sezonu!

Opera Śląska we wspomnieniach widzów to miejsce, gdzie przyprowadzili ich po raz pierwszy ukochani dziadkowie. Dla niektórych wiąże się też ze wspomnieniem wyjątkowej randki. Być może sympatia z tego spotkania nie przetrwała, ale miłość do opery – i owszem. Odnaleźć ją można zarówno we wspomnieniach, jak i w pamiątkach, przechowywanych w szufladach, kartonach, puzderkach.

Dziś Opera Śląska zaprasza swoich widzów do podzielenia się tymi symbolami historii. Niech staną się wyjątkową częścią obchodów jubileuszu 75-lecia Opery Śląskiej. Afisze, plakaty, programy, zdjęcia, statuetki, autografy, pocztówki, listy, recenzje czy wrażenia ze spektakli, zapisane w pamiętnikach. Pożółkłe bilety. A może ktoś z artystów występujących na scenie Opery Śląskiej podarował coś na pamiątkę? Batutę? Pióro? Nuty? Może… fragment scenografii? Każdy przedmiot może być cenny, tak samo, jak wspomnienie zapisane w naszej pamięci. W sprawie pamiatek nalezy pisać na adres moje75lat@opera-slaska.pl

Dołącz do grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/moje75latzoperaslaska/

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content