play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

300 morsów pływać będzie w Sztolni Czarnego Pstrąga

today20 stycznia 2022

Background

Czegoś takiego jeszcze nie było. W sobotę, 22 stycznia 300 morsów, nie tylko z województwa śląskiego, pływać będzie w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. To pierwsze tego typu podziemne wyzwanie w Polsce. Sztafeta „Lodowe Srebro” ruszy o godzinie 9.00.

Już w sobotę, 22 stycznia w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach – obiekcie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odbędzie się „Lodowe Srebro”. Będzie to jedyna tego typu i pierwsza w Polsce podziemna sztafeta pływacka.

W wydarzeniu weźmie udział około 300 morsów z różnych stron naszego kraju. Pierwsi uczestnicy wejdą do wody o godziny 9, ale pół godziny wcześniej szlaki innym przetrze Piotr Biankowski, który przepłynie cały podziemny korytarz w obie strony, czyli 1200 metrów. Biankowski w tym roku przepłynął kanał La Manche i właśnie kończy przygotowania do Mistrzostw Świata, które odbędą się 5 i 6 lutego, czyli dokładnie dwa tygodnie po naszym wydarzeniu. Jest to więc dla niego ostatni sprawdzian przed zawodami w Głogowie – tłumaczy Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem to organizatorzy będą ubiegać się o ustanowienie Rekordu Guinessa w najdłuższym dystansie przepłyniętym pod ziemią. Warto dodać, że pierwsze morsowanie w sztolni odbyło się w 2015 roku, a od kilku miesięcy jest to oferta stała, która jak słychać , ciągle się rozwija.

Fot: Archiwum Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content