play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Pojemniki na elektro-śmieci pojawią się w Bytomiu

today15 października 2020

Background

Pojemniki na elektro-śmieci pojawią się w Bytomiu. W czwartek 15 października w jednym z najstarszych miast Górnego Śląska rozlokowanych zostanie 10 charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na elektryczne śmieci. Bytom, jako kolejne miasto na Śląsku, dołącza do projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez MB Recycling, organizację odzysku CCR oraz Fundację Odzyskaj Środowisko. Udział w projekcie pozwoli Ślązakom szybko, bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć się elektrycznych odpadów. Dodatkowo, mieszkańcy tych miast, które realizują projekt, zyskają dostęp do innowacyjnej platformy edukacyjnej, a wiosną będą mogli podziwiać miejskie pasieki z ekologicznymi, czerwonymi ulami.

Pojemniki na elektro-śmieci pojawią się w Bytomiu. Głównym celem projektu Elektryczne Śmieci jest stworzenie mieszkańcom konurbacji śląskiej możliwości łatwej utylizacji elektroodpadów. W Bytomiu, Piekarach Śląskich, Siemianowicach Śląskich czy Zabrzu można szybko, bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć się zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego o wymiarach nieprzekraczających 50 cm, wrzucając je do charakterystycznych czerwonych pojemników.„Przystąpienie do projektu Elektryczne Śmieci jest całkowicie darmowe i w żaden sposób nie obciąża budżetu miasta. Dodatkowo, cieszy nas to, że projekt zyskuje coraz większe zainteresowanie w całej Polsce, również na Śląsku. Duża w tym zasługa rekomendacji np. Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, który pozytywnie ocenił nie tylko założenia, ale i realizację projektu Elektryczne Śmieci” – mówi Bartłomiej Hajduk, prezes MB Recycling.

Miejskie pasieki

Wartością dodaną do projektu Elektryczne Śmieci jest zakładanie pasiek w miastach z czerwonymi pojemnikami. Już wiosną na terenie np. Bytomia staną ekologiczne ule również w wyrazistej czerwonej barwie wykonane w części z materiałów uzyskanych z recyklingu. Te wyjątkowe ule będą nie tylko cieszyć oczy mieszkańców, ale także będą przypominać, że recykling niesie ze sobą realne korzyści. „Prawidłowo zutylizowany zużyty sprzęt elektroniczny czy elektryczny powinien być ponownie wykorzystany, w czym pomaga nam nowoczesna technologia, ale i zdobyta przez lata wiedza i doświadczenie. Jesteśmy obecni również na Śląsku: w Zakładzie Recyklingu Metali Żelaznych i Kolorowych w Zabrzu pracują najlepsi specjaliści w branży” – dodaje Bartłomiej Hajduk.

Kto pyta, wie lepiej… 

Jesienią zadebiutuje również Szkolne Centrum Recyklingu – nowoczesna platforma edukacyjna, na której uczniowie, nauczyciele oraz rodzice znajdą gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, infografiki oraz prezentacje multimedialne poświęcone zagadnieniom recyklingu. Nie zabraknie także konkursów i wydarzeń dedykowanych uczniom w różnych grupach wiekowych. „Naszym celem jest rozbudzanie ciekawości tych młodszych i starszych, w myśl zasady: „kto pyta, wie lepiej”. Jestem przekonany, że edukacja ekologiczna uczniów na Śląsku zaowocuje w przyszłości troską o naszą planetę” – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Szczegółowe informacje na temat projektu Elektryczne Śmieci znajdują się na stronie: https://elektrycznesmieci.pl/ oraz pod numerem telefonu: 48 572 102 102

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content