play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Polacy odkładają moment przechodzenia na emeryturę

today24 kwietnia 2021

Background

Coraz więcej osób odracza moment przejścia na emeryturę i nadal są aktywni zawodowo. Od 3 lat można zauważyć taki trend wśród seniorów. Dłuższa praca wpływa na wysokość świadczenia, np. przełożenie decyzji o zakończeniu pracy o rok pozwala otrzymać wyższą emeryturę.

Emerytura to uprawnienie, a nie obowiązek. Jest przyznawana na wniosek. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekonuje, że jeśli tylko to możliwe, warto wydłużać aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Dlaczego tak się dzieje? Jak tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS woj. śląskiego, emerytura zależy od kwoty opłaconych składek emerytalnych i wieku, w którym wnioskujemy o świadczenie. Odczekanie nawet roku, kontynuując pracę, pozwala otrzymać świadczenie wyższe nawet o 10-15%. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń, dodaje Kopczyńska.

W 2017 r. 88,3% osób przeszło na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego, a 7,7% w ciągu roku, natomiast tylko 4% odczekało co najmniej rok od nabycia uprawnień. Te dane w ostatnich latach zmieniają się. „W ostatnich 3 latach utrzymuje się pozytywny trend dotyczący przechodzenia Polaków na emeryturę”, czytamy w informacji ZUS. Rok 2020 r. był kontynuacją takich praktyk. 62,4% osób przeszło na emeryturę dokładnie w wieku emerytalnym, 24,7% w ciągu mniej niż roku od jego osiągnięcia, zaś 12,9% co najmniej rok po nabyciu uprawnień.

Dla porównania, Polacy coraz częściej dostrzegają korzyści z opóźnienia dezaktywizacji zawodowej. Przyczyn znacznej zmiany trendu w zachowaniach emerytalnych Polaków należy upatrywać w konsekwentnych działaniach ZUS na rzecz podnoszenia świadomości klientów. Kluczową rolę odgrywają powołani w lipcu 2017 r. doradcy emerytalni, którzy pomagają w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę. To do nich najczęściej kierują pytania seniorzy, którzy zastanawiają się jaką podjąć decyzję co do dalszej aktywności zawodowej. B.Kopczyńska mówi:: – Nasi eksperci wyjaśniają klientom zasady wyliczenia świadczenia, co ma wpływ na jego wysokość, a także obliczają przy pomocy przygotowanego przez ZUS kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby. Doradcy pokazują również różne warianty np. jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć wpłynie na emeryturę, dodaje rzeczniczka.

źródło/foto: ZUS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content