play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Slajder Pilne

Polak, Ukrainiec i trzech Nigeryjczyków okradali z Opola niemieckie firmy

today1 czerwca 2021

Background

Międzynarodowa szajka dowodzona z Opolszczyzny okradała niemieckie firmy. Brzmi jak scenariusz taniego kryminału, ale taka jest prawda. Mundurowi za miedzą, w Opolu i Brzegu, zatrzymali pięć osób – obywatela Polski, Ukraińca i trzech Nigeryjczyków – podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Skład jak z Bayernu Monachium i też do Niemiec ich macki sięgały. Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji z Opola rozbili międzynarodowy gang, wyłudzający pieniądze z niemieckich firm.

Niemcy przysyłają niepotwierdzone dane

Tylko w jednym przypadku szajka miała okraść niemiecką firmę z blisko dwóch milionów dolarów. Według śledczych członkowie międzynarodowego gangu włamali się na elektroniczne konto pocztowe przedsiębiorstwa, zdobyli niezbędną wiedzę, a następnie wysyłali żądania zapłaty zobowiązań liczone w milionach dolarów podając swoje numery kont. Trop prowadził do Polski, dlatego sprawą zajęli się policjanci z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji i prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Opolu. Niestety żadne z przekazanych przez stronę niemiecką informacji wskazujących na osoby związane z tym przestępstwem nie potwierdziły się. Dane osób czy adresy ich przebywania okazały się fałszywe. Aby ustalić sprawców śledczy musieli rozpocząć czynności od początku.

Ogromne straty

Przez blisko miesiąc policjanci CBŚP z Opola nieustannie zbierali informacje, weryfikowali i analizowali je, prowadzili pracę operacyjną i procesową. Wszystko po to, aby ustalić okoliczności sprawy, prawdziwą tożsamość przestępców, a następnie zatrzymać ich. W efekcie ogromnego zaangażowania policjantów i prokuratorów ustalono osoby mogące mieć związek z przestępstwem.

Z zebranego materiału wynika, że członkowie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej włamali się na konto poczty elektronicznej przedsiębiorstwa, a następnie podszywając się pod kontrahentów żądali zapłaty za wykonaną usługę czy towar. Pracownicy firmy mając świadomość zobowiązania przelewali pieniądze oszustom.

Wszystko wskazuje na to, że podejrzani korzystając ze sfałszowanych lub skradzionych dokumentów, w tym paszportów francuskich, holenderskich i portugalskich uzyskiwali polskie dokumenty na pobyt czasowy w naszym kraju, podając jednocześnie nieprawdziwy adres zamieszkania.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci CBŚP przeprowadzili w minionym tygodniu akcję na terenie woj. opolskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego, podczas której zatrzymali 5 osób, w tym 3 Nigeryjczyków oraz obywatela Polski i Ukrainy. Podczas działań zabezpieczono 5 sfałszowanych paszportów różnych państw, tj. Portugalii, Francji i Holandii oraz dokumenty nigeryjskie i niemieckie. Wówczas przejęto także blisko 50 kart bankomatowych oraz dużą ilość dokumentów i kart telefonicznych. Zabezpieczono również blisko 2,6 mln zł na rachunkach bankowych oraz 25 tys. zł w gotówce.

W Prokuraturze Okręgowej w Opolu zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia mienia znacznej wartości, posługiwania się sfałszowanym dokumentem czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Decyzją sądu 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych, wobec szóstej zastosowano dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content