play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Policja apeluje: „Lepiej zdjąć nogę z gazu, niż zakończyć jazdę w rowie”

today9 kwietnia 2021

Background

Padający deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka stwarzają duże zagrożenie zwłaszcza wczesnym rankiem. W takich warunkach, kierujący pojazdem powinien zachować szczególną ostrożność. Lepiej zdjąć nogę z gazu, niż zakończyć jazdę w rowie, o czym przekonała się wczoraj 23-letnia mieszkanka gminy Wręczyca Wielka.

Ostrożność powinni zachować także doświadczeni kierowcy

Policja apeluje o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych. Padający deszcz ze śniegiem albo zamarzająca mżawka stwarzają duże zagrożenie zwłaszcza wczesnym rankiem. W takich warunkach kierujący pojazdem powinien zachować szczególną ostrożność. Lepiej zdjąć nogę z gazu, niż zakończyć jazdę w rowie, o czym przekonała się wczoraj 23-letnia mieszkanka gminy Wręczyca Wielka.

 

Wielu kierowcom, szczególnie tym z mniejszym doświadczeniem, złudnie wydaje się, że nawierzchnia jezdni jest czarna i sucha. Panująca za oknem pogoda nie sprzyja dobrym warunkom na drodze. Jezdnie, zwłaszcza w godzinach rannych, mogą być śliskie. W takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że droga hamowania podczas opadów deszczu czy śniegu jest dłuższa, należy więc zachować bezpieczną odległość przed jadącym z przodu samochodem.

Wykonywanie manewru wyprzedzania, wymijanie czy wchodzenie w zakręt przy takich warunkach, jakie towarzyszą nam od kilku dni, może być bardzo niebezpieczne.

O wpadnięcie w poślizg nietrudno

Przekonała się o tym mieszkanka gminy Wręczyca Wielka. Wczoraj po godzinie 7:00 rano, oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o dachowaniu samochodu w miejscowości Truskolasy przy ulicy Częstochowskiej. Na miejsce skierowane zostały służby. Okazało się, że 23-letnia kierująca BMW nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego zjechała do przydrożnego rowu, doprowadzając do dachowania pojazdu. Kobieta nie doznała żadnych obrażeń ciała. Natomiast za wykroczenie naruszenia przepisów bezpieczeństwa została ukarana mandatem karnym.

Nie tylko kierowcy…

Panująca aura sprawia, że warunki na drodze stały się niebezpieczne nie tylko dla zmotoryzowanych, ale i pieszych, którzy również powinni szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy o odblaskach! Stróże prawa zachęcają, aby nosić odblaski również w terenie zabudowanym. Nawet niewielki element odblaskowy sprawia, że już z daleka jesteśmy widoczni dla kierowców, co znacznie wpływa na zmniejszenie ryzyka potrącenia.

 

Źródło/fot. Śląska Policja/Kłobuck

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content