play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Policja w Piekarach Śląskich sprawdza czy osoby na kwarantannie nie opuszczają domów

today18 marca 2020

Background

Każdego dnia patrolują ulice, interweniują, zatrzymują sprawców przestępstw i reagują na wykroczenia. Policjanci z Piekar Śląskich realizują też nowe zadania polegające na wspieraniu służb sanitarnych. Sprawdzają, czy osoby objęte nadzorem epidemiologicznym znajdują się w miejscach kwarantanny. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo policja przypomina mieszkańcom o stosowaniu się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Działania te mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19.

 

Do realizacji zadań związanych z kontrolą osób objętych nadzorem epidemiologicznym przydatna jest wiedza dzielnicowych o mieszkańcach podległych im rejonów. Zadaniem policjantów jest kontrola mieszkańców Piekar Ślaskich przebywających na kwarantannie. Kontakt z nimi realizowany jest oczywiście w sposób bezpieczny. Mundurowi zbierają informacje o tym, czy dana osoba stosuje się do wydanej decyzji. Jak ustalił reporter Radia Piekary, kwarantanną domową w Piekarach Śląskich objętych jest 6 osób. 

 

Przestrzegamy!

Jeśli okaże się, że ktoś, mimo obostrzeń, opuszcza miejsce kwarantanny, policja powiadomi powiatowego inspektora sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia kary – może ona wynosić nawet 5 tys. zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą także czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat może tu wynosić 500 zł. Jeśli z miejsca wyznaczonego oddali się osoba, u której potwierdzono zakażenie, będzie ona odpowiadać przed prokuratorem i sądem. Zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwa przewiduje karę pozbawienia wolności.

Przypominamy, że czynności kontrolnych dokonują wyłącznie policjanci umundurowani – prosimy o zgłaszanie wszelkich przypadków prób podszywania się pod nich i apelujemy o nieotwieranie drzwi takim osobom. Jednocześnie mundurowi nie zapominają o swoim bezpieczeństwie. Na wyposażeniu patroli znajdują się środki ochrony sanitarnej, dedykowane do zadań związanych z koronawirusem.

Policja apeluje do wszystkich mieszkańców o stosowanie się do wydanych zakazów i zaleceń – ten trudny czas do dla nas wszystkich wielka próba postaw społecznych i odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i pozostałych członków naszej społeczności.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content