play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Policjanci z nowymi uprawnieniami. Wykryto pierwsze nieprawidłowości

today9 stycznia 2020

Background

Niedawno weszły w życie nowe uprawnienia policji – kontrola stanu licznika pojazdu. W ciągu kilku dni zauważono już pierwsze nieprawidłowości. Patrol drogówki zatrzymał do kontroli samochód, którego kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość. Jak się później okazało nie było to jego jedyne przewinienie. 

W środę, 8 stycznia, w Rydułtowach na ulicy Raciborskiej policjanci z wodzisławskiej drogówki zatrzymali  do kontroli drogowej BMW. Kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość, za co został ukarany mandatem w wysokości 300 złotych oraz 8 punktami karnymi.

Policjanci w ramach nowych uprawnień sprawdzili także aktualny stan licznika. Odczyt zweryfikowali w systemie informatycznym. Okazało się, że istniała rozbieżność co do stanu faktycznego przebytych kilometrów. Nie zgadzał się odczyt przebytych kilometrów na liczniku z wpisem, który widniał w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu. W chwili kontroli odczyt drogomierza BMW wskazywał blisko 198 tysięcy km, natomiast wpis w dniu badania technicznego wskazywał, że pojazd ma przebytych ponad 215 tysięcy kilometrów. Kierowca nie był w stanie wyjaśnić skąd wynikała ta nieprawidłowość.

Śledczy z rydułtowskiego komisariatu wyjaśniają teraz jak doszło do takiej rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny. Za przestępstwa z art. 306 a kk (zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content