play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Połknęła magnetyczne kulki! 4,5-letnie dziecko w szpitalu

today18 marca 2021

Background

Niewinna zabawa zakończyła się paniką a gdyby nie chirurdzy z Gliwic, byłoby bardzo źle. Pomogli cztero- i pół latce, która połknęła magnetyczne kulki.

Spanikowani rodzice i dziecko, które źle się poczuło. Miało powody. Dziewczynka połknęła magnetyczne kulki, które mogły uszkodzić jej brzuszek.

Chirurdzy pomogli

Dzięki szybkiej interwencji chirurgicznej, 4,5-latka powoli wraca do zdrowia, jednak problem potencjalnie niebezpiecznych, a jednocześnie niepozornych, magnetycznych kulek pozostaje i warto przestrzec rodziców oraz opiekunów przed tego typu przedmiotami. – Maluch bezwiednie wkłada je do buzi w trakcie zabawy, a potem kończy się to fatalnie. Mieliśmy już wcześniej na oddziale chłopca, który był operowany z tego samego powodu. Niech te historie będą przestrogą dla rodziców i wskazówką, aby bardzo uważnie przyglądać się rzeczom, którymi bawią się nasze dzieci – tłumaczy dr Krzysztof Solecki, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej w gliwickiej lecznicy.

To nie był pierwszy raz

To już druga taka sytuacja, gdy na chirurgię dziecięcą w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach trafia dziecko, które podczas zabawy połknęło magnetyczne kulki. – Dziewczynka wymagała leczenia operacyjnego, gdyż kulki te są bardzo silnymi magnesami, a przechodząc przez jelito uszkadzają je i prowadzą do dużego spustoszenia – przypomina dr Solecki.

Wiadomo, że z identycznymi przypadkami mieli do czynienia m.in. krakowscy lekarze. Niestety, magnetyczne kulki wciąż są dostępne np. w sprzedaży internetowej. – Unikajmy drobnych zabawek, które są silnymi magnesami. Konsekwencje połknięcia takich przedmiotów mogą być bardzo dotkliwe – apeluje chirurg dziecięcy.

Autor: Redaktor


0%
Skip to content