play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Polska Akcja Humanitarna pomaga w walce z pandemią koronawirusa

today26 marca 2020

Background

Polska Akcja Humanitarna odpowiada na kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa i apeluje o wsparcie dla najbardziej narażonych. Pomoc będzie udzielana uchodźcom w obozie na południu Grecji, a także dzieciom w Polsce w ramach programu dożywiania „Pajacyk”.

 

Walka z rozprzestrzenianiem się wirusa może być skuteczna tylko wtedy, kiedy wsparcie solidarnie otrzymają wszyscy.

Tysiące ludzi przebywających w obozach dla uchodźców na południu Grecji są niezwykle narażone na zachorowania związanie z wirusem COVID-19. Brak odpowiednich warunków sanitarnych, a przede wszystkim brak dostępu do czystej wody powoduje, że nie ma możliwości umycia rąk. Sytuację pogarsza fakt, że ludzie zamieszkujący obozy są wycieńczeni, wychłodzeni i niedożywieni, a więc mają zdecydowanie osłabioną odporność. W tym wypadku zachorowanie może bezpośrednio zagrozić ich życiu. W razie zarażenia nie ma także możliwości udzielenia im adekwatnej pomocy medycznej oraz zastosowania kwarantanny, ponieważ w obozach panuje znaczne przeludnienie. Choroba może się wówczas rozprzestrzeniać w niekontrolowany sposób.

– Polska Akcja Humanitarna zdecydowała się na wsparcie ludzi mieszkających w jednym z obozów dla uchodźców w Grecji – mówi Celina Kretkowska-Adamowicz z PAH. – Chcemy nawiązać współpracę z lokalnie działającą organizacją, aby na bieżąco monitorować najpilniejsze potrzeby oraz prowadzić interwencje poprawiające sytuację uchodźców i zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby.

W Polsce PAH obejmie pomocą dzieci dożywiane w ramach programu „Pajacyk”, które z powodu zamkniętych szkół i świetlic pozostają w domach i nie mają możliwości korzystania ze stołówek. Dla wielu uczniów z ubogich rodzin była to jedyna szansa na spożycie ciepłego posiłku w ciągu dnia.

– Dla najbardziej potrzebujących rodzin chcemy przygotować paczki lub bony na zakup produktów żywnościowych – mówi Magdalena Jaranowska z PAH. – Zależy nam, aby dystrybucja odbyła się w pierwszej połowie kwietnia, tak żeby zdążyć jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi.

Lokalne organizacje partnerskie zrzeszone w Pajacykowej Sieci Pomocowej aktualnie sprawdzają, które dzieci najbardziej wymagają dożywiania. Zebrane środki będą także szczególnie ważne w czasie, gdy dożywianie wróci do szkół, ponieważ ze względu na gorszą sytuację materialną rodziców, wielu uczniów będzie wymagało wówczas wsparcia żywnościowego.

Polska Akcja Humanitarna apeluje o pilne wsparcie finansowe dla swoich działań w związku z pandemią, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji pomocą mogła być objęta jak największa liczba osób.

– W czasach pandemii koronawirusa szczególnie ważna jest solidarność z tymi, którzy są najbardziej narażeni na skutki rozprzestrzeniania się choroby – mówi Celina Kretkowska-Adamowicz z PAH. – Wirus nie zna granic, dlatego tak ważne jest, żeby nasza pomoc nie pomijała nikogo.

Wesprzyj działania Polskiej Akcji Humanitarnej w związku z pandemią koronawirusa!

  • Jeśli chcesz wesprzeć uchodźców w Grecji

– wpłać przez stronę: https://www.pah.org.pl/wplac/?form=sosuchodzcy

– wykonaj przelew: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „SOS Uchodźcy”

  • Jeśli chcesz wesprzeć dożywianie dzieci w Polsce

– wpłać przez stronę: https://www.pajacyk.pl/#darowizna

– wykonaj przelew: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Pajacyk”

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content