play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Polska otwiera granice. Nasi sąsiedzi jeszcze nie

today13 czerwca 2020

Background

Do Republiki Czeskiej – z ograniczeniami. Polska otwiera granice z państwami Unii Europejskiej. Tak jest od północy – wcześniej, bo już wczoraj rano, otwarto przejścia graniczne z Litwą.

Do krajów Wspólnoty – bez obowiązkowej kwarantanny. O północy wznowiono wolny ruch graniczny z Niemcami i stroną Czeską oraz Słowacją. To oznacza, że wracający do kraju Polacy lub przyjeżdżający z zagranicy obcokrajowcy nie muszą przechodzić dwutygodniowej kwarantanny. Ważna uwaga – w drugą stronę to nie działa!

Potrzebujemy otwartych granic

Otwierając granice i umożliwiając swobodny przyjazd do kraju, premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że Polska potrzebuje ruchu granicznego.

  • cover play_arrow

    Polska otwiera granice. Nasi sąsiedzi jeszcze nie Adam Złotorowicz

Nasi sąsiedzi jednak ciągle utrzymują obostrzenia.

Do Czech z glejtem

Słowacy wciąż oczekują od Polaków, po przekroczeniu granicy, odbycia kwarantanny. Czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych równocześnie przypomina, że otwarcie granic nie oznacza końca ograniczeń. Te obowiązują do najbliższego poniedziałku – co oznacza, że po przekroczeniu granicy Polacy muszą jeszcze odbyć kwarantannę. Czeski resort dyplomacji wprost zaproponował, tu cytat, „wstrzymać się z zakupami”.

Strona czeska również zaznacza, że europejski system otwierania granic wewnętrznych – nazwany „światłami drogowymi” – zacznie obowiązywać dopiero w poniedziałek. Stąd, po przekroczeniu granicy na przykład w Cieszynie i Chałupkach przedstawić trzeba test z negatywnym wynikiem na obecność Covid-19.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content