play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Polski Ład: Ponad 23 mld zł dla samorządów. Wiemy jaka pula trafiła na Śląsk

today26 października 2021

Background

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki programu Polski Ład. Samorządy otrzymały łącznie ponad 23 mld zł. Środki zostały także rozdysponowane w województwie śląskim.

Ponad 2780 miejsc i 23 mld zł

Wczoraj odbyła się specjalna konferencja Mateusza Morawieckiego podczas której szef rządu ogłosił wyniki pierwszego naboru w ramach funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Podczas wystąpienia premier zachwalał ten projekt, podkreślając że jest on dla Polski wyjątkowym narzędziem, które pozwoli zmienić oblicze województw, miast czy też wiosek.

Premier poinformował, że w ramach pierwszego naboru samorządy otrzymały ponad 23 mld zł, z którego skorzystało 2780 gmin, powiatów, miast i miasteczek. Województwo śląskie otrzymało z tej puli ponad 2 mld zł.

Na wczorajszej konferencji nie zabrakło także kolejnych ataków w kierunku Unii Europejskiej. Morawiecki zapowiedział, że nie pozwoli na dyskryminację Polski i będzie walczył o równe warunki w Europie.

Piekary Śląskie otrzymały środki na dwie inwestycje

W ramach Polskiego Ładu Piekary Śląskie otrzymały łącznie 29 925 000 zł. Środki przeznaczone są na budowę dróg przy m.in. ulicach Radzionkowskiej, Cichej, Jesiennej czy też Kawalca. Zrealizowane zostanie także zabezpieczenie kanału rzeki Szarlejki.

Część z ulic ma znaczenie regionalne jak ulica Radzionkowska. Mamy duże osiedle, które od lat czeka na siatkę dróg. To m.in. mieszkańcy Józefki się ucieszą. Ulice Jesienna, Ustronna, Chabrowa, Konwaliowa, Kościela, Groszkowa, ale tez mniejsze ulice gdzie zespoły mieszkaniowe są już wybudowane i trzeba zamknąć tę inwestycję, tak aby umożliwić dojazd do osiedli domów – mówi nam Sława Umińska-Duraj.

Prezydent symbolicznie odebrała czeki na wspomniane inwestycje z rąk senator Prawa i Sprawiedliwości Doroty Tobiszewskiej

To jest zasługa współpracy pani prezydent ze mną. Jest też zasługa pracowników urzędu miasta, którzy piszą te projekty – mówi naszemu reporterowi senator PiS.

Sterniczka miasta nie kryła zadowolenia z pozyskanych środków. Prezydent miasta podkreślała, że otrzymanie wsparcia z Polskiego Ładu nie byłoby możliwe gdyby nie pomoc Tobiszewskiej.

Żeby to jakoś uzmysłowić, to mamy 30 mln zł. To jest 10% naszego rocznego budżetu. Przede wszystkim wielkie wyrazy wdzięczności dla pani senator Doroty Tobiszkowskiej. To pierwszy parlamentarzysta, który zainteresował się Piekarami, poznał specyfikę miasta, jego potrzeby i pozyskał takie gigantyczne środki – oznajmia Umińska-Duraj.

Reszta miast również ze środkami

Inne śląskie miejscowości również otrzymały środki w ramach programu. Największa pula przypadła Katowicom, bo aż 86 mln. Nie może narzekać także Sosnowiec, który do wydania ma 60 mln zł. Swoje pule także otrzymały m.in. Chorzów – prawie 35 mln zł, Świętochłowice ponad 20 mln zł, czy też Bytom blisko 35 mln zł.

Nie wszyscy samorządowcy zadowoleni

Wśród samorządowców panują jednak zmienne nastroje w sprawie programu. Wskazują oni, że straty jakie poniosą w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu wyniosą do 2031 aż 145 mld zł. Ma to związek ze zmianami odnośnie podatków, jakie zakłada program. W obecnym miesiącu, dokładnie 13 października w Warszawie odbył się strajk samorządowców właśnie w sprawie rządowego funduszu.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content