play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Polsko-czeskie porozumienie podpisane w Katowicach

today10 czerwca 2021

Background

Atmosfera na linii polsko-czeskiej jest ostatnio dosyć napięta, ale nie przeszkodziło to przedstawicielom województwa śląskiego i Kraju Morawsko-Śląskiego zacieśnić współpracę. Regiony wymieniają się doświadczeniami i strategią na czas transformacji energetycznej.

Śląsk zacieśnia współpracę z Czechami. Dziś w gmachu Sejmu Śląskiego podpisano porozumienie pomiędzy Województwem Śląskim a czeskim Krajem Morawsko-Śląskim w ramach którego regiony odnowią współpracę przede wszystkim w dziedzinie gospodarki i transformacji regionów poprzemysłowych oraz pogórniczych:

– Strona czeska, Kraj Morawsko-Śląski, jest w tym procesie odchodzenia od węgla bardzo zaangażowany. Oni tak naprawdę już przyszłym roku kończą eksploatację złóż, ale ten proces się tam rozpoczął dekadę wcześniej. Ale z drugiej strony to sąsiedztwo powoduje, że my też wspólnymi siłami wchodzimy w Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – mówił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Czeską stronę reprezentował między innymi Ivo Vondrak – hejtman Kraju Morawsko-Śląskiego:

– Tych obszarów jest wiele, chodzi na przykład o transformację naszej energetyki. Nam też bardzo zależy na spławnieniu Odry, żeby Odra była spławna również do naszego regionu. Chodzi o to, że mamy podobne zadania, możemy wymieniać wiele doświadczeń. Są tu przedstawiciele naszych instytucji, zajmujących się planowaniem i strategią. Wierzymy, że oni będą opracowywać już konkretne plany na przyszłość.

Współpraca będzie dotyczyła przede wszystkim gospodarki, w tym obszaru innowacji, rozwoju biznesu, restrukturyzacji przemysłu ciężkiego, nowej energetyki oraz ochrony środowiska, w szczególności w kontekście poprawy jakości powietrza i rekultywacji terenów pogórniczych.

Kraj Morawsko – Śląski to teren graniczący z naszym województwem. Największym miastem tego regionu jest Ostrava.

 

Fot. Facebook/Śląskie. Pozytywna energia

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content