play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Poluzowane. Niektóre restrykcje sanitarne właśnie przestały obowiązywać

today4 maja 2021

Background

Sport, kultura, handel, religia i oświata. To w tych sektorach życia społecznego jest już nieco swobodniej. Maj rozpoczął się parę dni temu, a wraz z nim wielkie luzowanie sanitarnych restrykcji. Na razie uśmiechy Polaków są jeszcze ukryte pod maseczkami, ale i to się ma wkrótce zmienić.

To już poluzowane

Od 1 maja w całym kraju obowiązują jednolite zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Wcześniej restrykcje były regionalizowane – tak było na przykład w kwestii salonów fryzjerskich, które ruszyły w większości kraju wcześniej, niż na przykład na Śląsku, gdzie ich działanie wznowiono dopiero 4 maja.

Sportowcy już od kilku dni mogą na powietrzu ćwiczyć nawet w pięćdziesięcioosobowych grupach, a zamkniętych obiektach – do 50% ich obłożenia.

Dziś ruszają placówki kulturalne. W muzeach i galeriach sztuki może przebywać jeden zwiedzający na 15 metrów kwadratowych. To limit obowiązujący również w otwartych 4 maja galeriach handlowych, a także w kościołach, gdzie na każdego uczestnika liturgii musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni.

Najmłodsi uczniowie podstawówek i ich nieco starsi koledzy wrócili dzisiaj do szkolnych murów. Dzieci z klas 1-3 uczą się bowiem od 4 maja w trybie stacjonarnym. W szkołach pojawili się także maturzyści, którzy od dziś – stacjonarnie – zdają egzaminy dojrzałości. W szkołach szczególnie dba się m.in. o wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcję.

Już za moment

Branża turystyczna już z niecierpliwością spogląda w kalendarz, gdzie na horyzoncie jest już wznowienie pracy hoteli. Noc w hotelowym pokoju będzie można spędzić już po 8 maja.

Uśmiechy na twarzach Polaków zobaczymy 15 maja. Wtedy ma przestać obowiązywać noszenie maseczki na wolnym powietrzu, jeśli tylko uda nam się zachować 1,5 metra odległości od innych ludzi.

Pełny kalendarz zmian w reżimie sanitarnym zobaczycie klikając TUTAJ.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content