play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Pomoc bezdomnym w niełatwym czasie

today29 października 2020

Background

Okres jesienno-zimowy jest szczególnym czasem pomagania osobom bezdomnym – jest im szczególnie trudno w tym okresie. W Katowicach funkcjonują trzy jadłodajnie, które prowadzone są przez: Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne, które prowadzi także wiele innych działań wspierających osoby bez dachu nad głową, do tego Towarzystwo Pomocy im Św. Brata Alberta i Parafia Kościoła Mariackiego.

W Katowicach przygotowano łącznie 406 miejsc noclegowych, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00 funkcjonuje przy ul. Krakowskiej łaźnia dla osób bezdomnych, wystosowano również apele do administratorów budynków oraz mieszkańców Katowic, uwrażliwiające na zjawisko bezdomności.

W stolicy regionu rozwijane są nowe narzędzia wsparcia, np. streetworking, który koncentruje się np. na dostarczaniu ciepłej strawy czy napoju oraz na bezpośrednim docieraniu do osób bezdomnych i przeprowadzaniu z nimi rozmów. Analizowane są miejsca skupisk takich osób, aby im skuteczniej im pomagać.

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta realizuje na zlecenie miasta Katowice zadanie pn. „Pomagać Mądrze”. To narzędzie wsparcia i łagodzenia problemu ,,bezdomności ulicznej”, szczególnie w dobie pandemii.

Zgłaszanie informacji w okresie jesienno-zimowym, odnośnie osób bezdomnych wymagających pomocy możliwe jest w następujących instytucjach:

– Straż Miejska, tel. 986,
– Policja, tel. 997;
– Dział ds. Osób Bezdomnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Morcinka 19a (pon. 7.30 – 17.00, wt.-pt. 7.30 – 15.30) tel. 32 209 00 09 oraz 32 251 43 87;
– całodobowo Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn ul. Krakowska 138 tel. 32 202 38 73
oraz Schroniska dla Bezdomnych Kobiet i Kobiet z Dziećmi ul. Orkana 7a tel. 32 203 12 60.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content