play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Pomoc prawna na protestach. Śląscy adwokaci wspierają strajkujących

today27 października 2020

Background

Pomoc prawna na protestach. Śląscy adwokaci wspierają strajkujących. Przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach pojawiają się na strajkach kobiet, by udzielać im pomocy prawnej. Najliczniejszą ich grupa przychodzi przed Katedrę Chrystusa Króla w Katowicach, gdzie każdego dnia odbywają się demonstracje.

Strajki kobiet w całej Polsce przybierają na sile. Tylko w poniedziałek na Śląsku przeciwnicy wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie  zaostrzenia przepisów aborcyjnych wyszli na ulicę w 12 miejscach w regionie. W trakcie demonstracji dochodzi do zastosowania przez policję środków przymusu bezpośredniego czy nawet zatrzymań uczestników. Wówczas protestujący mogą zgłosić się o pomoc prawną do śląskich adwokatów. Oferują oni swoją pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują. Największa grupa przedstawicieli Okręgowej Rady Adwokackiej codziennie pojawia się w Katowicach przed Katedrą Chrystusa Króla, gdzie odbywają się demonstracje:

My tutaj jesteśmy od tego żeby takim osobom zatrzymanym udzielać tej pierwszej, najważniejszej pomocy. Żeby poznali swoje prawa, żeby wiedzieli przede wszystkim o tym, że mają prawo dostępu do adwokata. Mają prawo powiadomić osobę przez nią wybraną o fakcie zatrzymania. Mają prawo poznać podstawę swojego zatrzymania.– tłumaczy Paulina Milewska z Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach. Dodatkowo wyjaśnia podstawę prawną według której protestujący mają prawo do organizacji manifestacji, pomimo zakazu zgromadzeń:- Gdyby tutaj w takiej sytuacji miała być wdrożona procedura rejestracyjna to już nie miałoby sensu. To zgromadzenie spontaniczne ma wtedy sens kiedy jest zgromadzeniem nagłym. Także takie zgromadzenia nie wymagają rejestracji i prawo do nich wynika chociażby z konstytucji. – wyjaśnia

Dziś o 18:00 manifestacje znów planowane są w wielu śląskich miastach. Między innymi przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach, przed budynkiem poczty w Chorzowie czy Świętochłowicach. Jutro Panie w ramach sprzeciwu mają nie pojawić się w pracy. W piątek zaś planowana jest ogromna manifestacja w Warszawie.

/zdjęcie poglądowe 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content