play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Pomoże m. in. w operacji kolana. Piekarska Urazówka testuje robota

today16 czerwca 2021

Background

Piekarska Urazówka stawia na nowe technologie w medycynie. Placówka rozpoczęła testowanie robota, który pomaga w operacjach.

Jest precyzyjny i jest w stanie wyręczyć w wielu czynnościach. Od dziś Piekarska Urazówka testuje robota który ma pomagać lekarzom przy operacjach. Jak wygląda i do czego służy innowacyjne urządzenie tłumaczył reporterowi Radia Piekary Michał Mielnik, ordynator oddziału chirurgii kolana i bioder:

Ten robot właściwie stanowi całą platformę. To nie jest sam robot tylko cała platforma z bardzo szeroko rozbudowanym softwearem i zestawem zarówno czujników, znaczników jak i urządzeń. To najlepiej służy w przypadku alloplastyki stawu biodrowego i kolanowego czyli po prostu endoprotez biodra i kolana. Ale również jest ukierunkowany na przeszczepy więzadła krzyżowego przedniego i na zabiegi artroskopowe.

 

Robot przede wszystkim pomóc ma pacjentom, którzy kwalifikują się do operacji i zabiegów. Ale ma też przysłużyć się samej placówce w celach naukowych zapowiada doktor Bogdan Koczy, dyrektor piekarskiego szpitala:

– To jest dla pacjentów ubezpieczonych Narodowym Funduszu Zdrowia, którzy czekają w kolejce na tego typu zabiegi. Jeżeli będziemy potrafili im pomóc bardziej perfekcyjnie to będziemy to robić. To jest na pewno przyszłość medycyny, bo musimy przeć do przodu i nie tylko rozwijać technologicznie szpital ale chcemy również nasz szpital rozwijać naukowo, bo od razu będziemy robić naukowe opracowania przy zastosowaniu tego robota.

Robot będzie teraz w szpitalu testowany, ale niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości uda się placówce kupić takie urządzenie.

 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content