play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Ponad 35 tysięcy zakażeń. Zbliżamy się do niebezpiecznej granicy

today26 marca 2021

Background

Ponad 27,5 tysiąca ludzi w szpitalach z powodu COVID-19. Do leczenia wykorzystywanych jest 2700 respiratorów. Na kwarantannie ponad 460 tysięcy Polaków. Od jutra w życie wejdą kolejne sanitarne obostrzenia, ale wiele wskazuje na to, że mogą zostać zaostrzone jeszcze bardziej.

Dzisiejszy raport Ministerstwa Zdrowia

Mamy 35 143 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia  z województw:
mazowieckiego (5264),
śląskiego (5095),
wielkopolskiego (4141),
dolnośląskiego (2876),
małopolskiego (2826),
pomorskiego (2625),
kujawsko-pomorskiego (1940),
łódzkiego (1872),
podkarpackiego (1716),
zachodniopomorskiego (1113),
lubelskiego (1073),
warmińsko-mazurskiego (1067),
lubuskiego (874),
świętokrzyskiego (822),
opolskiego (694),
podlaskiego (529).
616 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Po zakażeniu SARS-CoV-2 zmarły 443 osoby. Z powodu COVID-19 zmarło 125 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 318 osób.

Lockdown jeszcze twardszy?

Od jutra w Polsce będą obowiązywały nowe obostrzenia sanitarne. Wiele wskazuje jednak na to, że to jeszcze nie wszystko czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie. Media w całej Polsce cytują dzisiejsze wypowiedzi profesora Horbana dla „Rzeczpospolitej”. Główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP mówił o poranku, że można się spodziewać rozwiązań przynajmniej tak restrykcyjnych, jak ubiegłej wiosny:

– Granicą jest 30 tys. zakażeń dziennie w rozliczeniu tygodniowym. Trzy dni z rzędu po 30 tys. i system staje się niewydolny. Powinniśmy wtedy pilnie zastosować rozwiązania z poprzedniej wiosny i Wielkanocy. 

Sytuacja na Śląsku

Epidemia na Śląsku przybiera na sile. Z dnia na dzień ubywa w szpitalach „covidowych łóżek”. Władze województwa informuję ,że zostało już nieco ponad 800 wolnych miejsc każdej doby do szpitali w regionie trafia ponad stu zakażonych koronawirusem. W sumie hospitalizowanych jest już 3 tysiąc osób

– Oczywiście staramy się na bieżąco tworzyć w szpitalach na terenie całego województwa śląskiego nowe „miejsca covidowe”, ale tak naprawdę jest to już walka z czasem, bowiem tyle ile miejsc udaje się utworzyć, tyle też natychmiast zajmowane jest przez zakażonych mieszkańców – mówi Radiu Piekary Alina Kucharzewska rzeczniczka śląskiego wojewody.

Z kolei minister Zdrowia Adam Niedzielski mówił wczoraj, w czasie konferencji prasowej, że sytuacja na śląsku może wymagać zastosowania specjalnych rozwiązań

– Przykład województwa śląskiego pokazuje jak szybko sytuacja z takiej przeciętnej w skali kraju może pogorszyć się i stać się najgorszą w całej Polsce – mówił szef resortu zdrowia.

Minister dodał, że są już opracowywane strategie na wypadek, gdyby pacjentów z naszego regionu trzeba było transportować poza województwo.

Śląsk kolejny dzień z rzędu jest na pierwszym miejscu epidemicznego raportu. Tylko minionej doby wykryto u nas 5095 nowych zakażeń. 40 osób nie przeżyło zakażenia SARS-CoV-2 w naszym regionie. W województwie na kwarantannie przebywa 62 260 osób. Minionej doby wykonano 13 200 testów na obecność koronawirusa. Najgorsza sytuacja:
Bielsko-Biała: 346 (nowych potwierdzonych przypadków zakażenia tej doby)
Katowice: 326
powiat bielski: 322
Sosnowiec: 321

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content