play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Ponad 800 zgonów po zakażeniu SARS-CoV-2. Obostrzenia niemal bez zmian

today14 kwietnia 2021

Background

To nie jest przełom w stosowaniu epidemicznego reżimu sanitarnego – zresztą chyba nikt nie miał wątpliwości, że większość rygorów pozostanie w mocy. Zmiany w obostrzeniach są kosmetyczne.

Sytuacja w szpitalach

Sytuacja pandemiczna póki co nie pozwala na większe zmiany w obowiązującym rygorze sanitarnym. Wystarczy przyjrzeć się danym dotyczącym sytuacji na oddziałach „covidowych”. Zajętych jest niespełna 34 tysiące z dostępnych w skali całego kraju blisko 46 tysięcy łóżek dla pacjentów z COVID-19. Są jednak regiony, gdzie miejsc dla zakażonych SARS-CoV-2 brakuje już teraz. Trudna sytuacja dotyczy między innymi Śląska i Mazowsza. Do 3,5 tysiąca zbliża się natomiast liczba respiratorów dedykowanych dla osób z koronawirusem – do dyspozycji zakażonych pacjentów pozostaje ich około tysiąca.

Dzisiejsze dane Ministerstwa Zdrowia są niepokojące – w Polsce ostatniej doby z powodu zakażenia koronawirusem zmarło ponad 800 osób. Nowych zakażeń wykryto ponad 21 tysięcy. Najwięcej odnotowano na Śląsku – w naszym regionie blisko 3,4 tysiąca nowych infekcji.

Poziom obłożenia łóżek „covidowych” i respiratorów stabilizuje się, ale ciągle jest na bardzo wysokim poziomie, około 75%.

– Od kilku dni obserwowaliśmy zmniejszenie liczby dziennych przypadków zachorowań na COVID. Obecnie nieznacznie się zwiększa. Apogeum trzeciej fali w poprzednich tygodniach teraz przetacza się przez szpitale – mówił na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski.

Nowy zakres obostrzeń

Po spotkaniu Rady Medycznej z rządem, w wyniku posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, podjęto decyzję o przedłużeniu obowiązywania aktualnych obostrzeń sanitarnych w Polsce o kolejny tydzień.

Potwierdziły się medialne doniesienia, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pozostawienie restrykcji bez zmian. Wyjątkiem są przedszkola i żłobki – te wrócą do funkcjonowania od poniedziałku. Można też będzie uprawiać sport na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób.

Wiadomo też, że w najbliższych dwu tygodniach nie będzie można też skorzystać z usług hoteli.  Obostrzenia wobec tej branży już teraz przedłużono o 2 tygodnie. Ma to związek ze zbliżającym się długim majowym weekendem.

Minister Zdrowia potwierdził również, że niemal pewnym jest, że znoszenie obostrzeń, kiedy będzie już możliwe, będzie się odbywało z podziałem na regiony. 

– Jeśli w danym regionie liczba zakażeń spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy, wtedy będziemy myśleli o luzowaniu obostrzeń – mówi minister Adam Niedzielski

 

Szczegółowy raport Ministerstwa Zdrowia

Ostatniej doby potwierdzono 21 283 nowe  przypadki zakażenia z województw:
śląskiego (3386),
mazowieckiego (2925),
wielkopolskiego (2102),
małopolskiego (1886),
dolnośląskiego (1710),
łódzkiego (1635),
pomorskiego (1108),
lubelskiego (1003),
kujawsko-pomorskiego (989),
zachodniopomorskiego (839),
podkarpackiego (818),
warmińsko-mazurskiego (610),
świętokrzyskiego (547),
podlaskiego (540),
opolskiego (499),
lubuskiego (438).
248 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

803 osoby zmarły po zakażeniu SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarły 182 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 621 osób.

 

Fot. Facebook/KPRM/transmisja

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content