play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Ponadstuletni budynek Opery Śląskiej w Bytomiu zostanie przebudowany

today27 maja 2021

Background

56 milionów złotych. Tyle warta będzie inwestycja, w ramach której wyremontowany zostanie budynek Opery Śląskiej w Bytomiu. Umowa dotycząca modernizacji już została podpisana.

W środę w Operze Śląskiej w Bytomiu podpisano umowę na rozbudowę jej zabytkowego gmachu. W uroczystości wzięli udział między innymi Marszałek Województwa Śląskiego i a także przedstawiciele Zarządu Województwa. Sygnatariuszami dokumentu byli: dyrektor Opery Śląskiej Łukasz Goik, oraz Stella Felchner, przedstawicielka firmy ALSTAL, która będzie wykonawcą inwestycji.

Remont Opery Śląskiej ma z jednej strony dostosować budynek do aktualnych potrzeb placówki, z drugiej zaś nie naruszyć jej dziedzictwa kulturowego. Gmach Opery jest bowiem od roku 1997 wpisany do rejestru zabytków.

Jak informuje wykonawca inwestycji, firma ALSTAL, inwestycja zakłada przebudowę, rozbudowę i nadbudowę obiektu w zakresie budowlanym, instalacyjnym i konserwatorskim. Dodatkowo przebudowana zostanie scena, w której zamontowany zostanie nowoczesny mechanizm technologiczny. Istniejące elementy elektryczne i mechaniczne sceny zostaną zabezpieczone, odrestaurowane oraz udostępnione odwiedzającym, którzy dzięki temu będą mogli poznać historię tego miejsca. W ramach projektu zostanie także zagospodarowany teren wokół Opery Śląskiej.

– Liczymy że w połowie 2023 roku spotkamy się już tu na widowni z naszą publicznością, z naszymi artystami. Teraz nastąpi okres projektowania, więc jeszcze około 6 miesięcy potrwa czas przygotowania do inwestycji, a później będziemy – tak jak do tej pory zresztą – występować na innych scenach – mówi Radiu Piekary Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.

Neoklasycystyczny budynek Opery Śląskiej w Bytomiu projektu berlińskiego architekta Alberta Bohma liczy sobie już 120 lat. Po remoncie będzie mógł spełniać potrzeby społeczno-kulturalne mieszkańców miasta, regionu, a także całej aglomeracji śląskiej

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content