play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Ruda Śląska

Porozumienie związkowców z rządem: „Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii RP”

today25 września 2020

Background

Porozumienie związkowców z rządem. Jest przełom, jest porozumienie między rządem a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym i zapisany koniec węgla na Śląsku. Nieoficjalnie mówi się, że pierwszym zakładem, który zostanie zlikwidowany będzie kopalnia Pokój.

Porozumienie podpisano przed południem w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Wynika z niego, że ostatnia tona węgla wyjedzie ze śląskich kopalń w 2049 roku. Polska przyjmie długofalowy model odchodzenia od tego surowca – czyli tak zwany model niemiecki.

Muszę zacząć od tego, że mimo iż porozumienie jest dobre, to tak do końca nie ma się z czego cieszyć, ponieważ podpisaliśmy likwidację długofalową, jakkolwiek by to nie brzmiało, dobrą dla ludzi ale jednak likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej. Można powiedzieć tak – osiągnęliśmy maksymalne warunki bezpieczeństwa dla pracowników kopalń, którzy w tych kopalniach pracują – powiedział szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz.

Już wczoraj zagwarantowano zatrudnienie dla pracowników dołowych aż do emerytury, a także pracownikom z zakładu przeróbki mechanicznej węgla. Ustalono również mechanizm osłon dla pracowników, dla których nie byłoby możliwości przeniesienia do innych kopalń.

Ponadto, jak nieoficjalnie dowiedział się nasz reporter, pierwszą kopalnią przeznaczoną do likwidacji jest kopalnia Pokój (2021 rok), natomiast ostatnią kopalnia Jankowice (2049), a bytomska kopalnia Bobrek zostanie zamknięta w 2040 roku.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content