play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Poseł Lewicy chce 100 milionów złotych od kościoła na walkę z koronawirusem

today2 grudnia 2020

Background

Poseł Lewicy, Maciej Kopiec, chce 100 milionów złotych od kościoła na walkę z koronawirusem. Jest to reakcja na słowa arcybiskupa Wiktora Skworca, który podczas mszy barbórkowej miał stanąć w obronie strategii zamykania kopalń i wypowiedział się na temat arpumentów ekonomicznych, przemawiających za takim rozwiązaniem. – Trzeba odwagi i kół ratunkowych, solidarnej tarczy, sprawiedliwości i miłości społecznej, aby szybko, bo w perspektywie dwóch dekad, rozwiązać nabrzmiałe problemy górniczej branży, której los jest przesądzony, tym bardziej że likwidacja trwale nierentownych kopalń jest ekonomicznie palącą koniecznością – mówił w Katowicach metropolita katowicki. 

Poseł Maciej Kopiec, odwołując się do Liturgii Kościoła i święceń diakonatu o treści: „Wypełniając chętnie wolę Bożą, w duchu miłości służcie z radością Bogu i ludziom. Ponieważ nikt nie może służyć dwóm panom, za bałwochwalstwo uważajcie wszelką nieczystość i chciwość” i powołując na Encyklikę II Papieża Franciszka: „222. Mniej znaczy więcej. Nieustanne gromadzenie możliwości konsumpcji rozprasza serce, uniemożliwiając docenienie wszystkiego i każdej chwili. Natomiast stawanie w pogodzie ducha przed tym, co istnieje, choćby tego było niewiele, otwiera nam znacznie większe szanse na zrozumienie i spełnienie osobiste. Duchowość chrześcijańska proponuje rozwój wstrzemięźliwości i zdolności radowania się, mając niewiele. To powrót do prostoty, która pozwala nam zatrzymać się i docenić to, co małe, i dziękować za możliwości, jakie daje życie, nie przywiązując się do nich ani nie smucąc z powodu tego, czego nie posiadamy”, pyta Wiktora Skworca o opinię na temat trzech pomysłów, które przedstawia w swoim liście:

  1. Objęcie instytucji religijnych sprawiedliwym udziałem w dochodach do budżetu państwa poprzez solidarnościowe, równe innym podmiotom osiągającym dochody, opodatkowaniem, co pozwoliłoby na ich solidarny udział w realnym wspieraniu obywateli, obywatelek oraz polskich przedsiębiorców.
  2. Objęcie instytucji religijnych takim samym obowiązkiem prowadzenia dokumentacji podatkowej, jakim objęte są wszystkie świeckie podmioty gospodarcze w Polsce (także fundacje charytatywne).
  3. Wsparcie budżetu państwa bezzwrotnym dofinansowaniem przez Kościół Katolicki w kwocie 100 milionów złotych na ratowanie życia Polek i Polaków, zakażonych koronawirusem. Kwota ta jest adekwatna do skali i stanu posiadania, Kościół Katolicki to jedna z najbogatszych instytucji w Polsce, pragnę wskazać, iż fundacja Pani Dominiki Kulczyk przekazała wiosną tego roku wsparcie warte 80 milionów złotych.

Poseł Kopiec odwołuje się także do tego, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nałożył na przedsiębiorców i obywateli 5 nowych podatków, obowiązujących od 2021 roku, a także wzrostu opłat (PIT dla emigrantów i „podatek od deszczu”), przerzucając finansowanie kosztów walki z pandemia na Polki i Polaków. List – jak deklaruje poseł – jest prośbą o prawdziwą solidarność społeczną i realną pomoc, jakiej Kościół miałby udzielić polskim obywatelom. Kopiec wysłał list do wiadomości Papieża Franciszka i Przewodniczącego KEP Abp. Stanisława Gądeckiego.

TREŚĆ LISTU: CCF_000110

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content