play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Posiłki na Wigilię dla Samotnych zostaną dostarczone do domu. „Kilka ton karpi, barszcz z uszkami, pierogi”

today3 grudnia 2020

Background

Z powodu koronawirusa będzie inna niż rok temu. W województwie śląskim trwają intensywne przygotowania do Wigilii dla osób samotnych. Tym razem produkty zostaną dostarczone do domów osób z różnych miast aglomeracji, bo przy jednym, dużym stole przez pandemię usiąść nie można.

– Ten rok jest specyficzny, stąd ten pomysł na to, aby podobnie, jak to było na wiosnę, przy okazji Śniadania Wielkanocnego, dowieźć jedzenie do osób, które są samotne i potrzebujące. Są to osoby, których nie stać na to, żeby stworzyć magię świąt Bożego Narodzenia – mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa.

 

– Jest to przykład metropolitalnej współpracy. 14 miast Śląska i Zagłębia będzie razem realizować ten projekt, by dotarczyć jedzenie potrzebującym. Metropolia angażuje się w wynajęcie sprzętu i dostarczenie samochodów, które rozwiozą pożywienie. Mam nadzieję, że takie działania są w DNA naszych miast – dodaje przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak. Jak zaznaczył Mikołaj Rykowski z fundacji Wolne Miejsce, zbiórka potrzebnych produktów cały czas trwa.

– Zbieramy produkty. Kilka ton karpi, kilka ton śledzi. Potrzebujemy pomocy i dojedziemy do ludzi w ten dzień. Przywieziemy barszcz z uszkami, karpie smażone, pierogi z kapustą oraz grzybami, sałatki śledziowe, ciasta i prezenty. Będzie też upominek dla naszych czworonożnych przyjaciół, czyli karma – mówi Rykowski.

Przypomnijmy, że wcześniej Wigila dla Samotnych odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i  była największą w całej Europie.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content