play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Posługując się cudzymi paszportami próbowali dostać się do Polski

today6 października 2020

Background

Posługując się cudzymi paszportami próbowali dostać się do Polski. Dwoje cudzoziemców przyleciało do Polski rejsowym samolotem z Aten posługując się nie swoimi dokumentami. Obywatele Syrii zostali zatrzymani.

Cudzoziemcy zostali zatrzymani po przylocie rejsowego samolotu z Aten. Mężczyzna okazał do kontroli belgijski dokument tożsamości, natomiast kobieta wylegitymowała się szwedzkim paszportem. W obu dokumentach widniały dane osobowe i wizerunki innych osób. W trakcie czynności sprawdzających okazało się, że dokumenty te figurują w bazie SIS jako utracone. Podczas przesłuchania ustalono dane osobowe i obywatelstwa zatrzymanych cudzoziemców.

W ramach prowadzonego postępowanie karnego, w związku z popełnionymi przestępstwami, cudzoziemcom przedstawiono zarzuty przekroczenia granicy RP wbrew obowiązującym przepisom przy użyciu podstępu, polegającego na  posłużeniu się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Syryjczycy przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia oraz wnioski o dobrowolne poddanie się karze bez przeprowadzenia rozprawy sądowej.

Oboje za nielegalny pobyt w Polsce zostali ukarany mandatem karnym w wysokości 300 złotych. Natomiast za posłużenie się  dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby wymierzono im karę 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszącym odpowiednio 2 i 1 roku, jak również podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Ponadto wobec cudzoziemców wszczęte zostały postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej ich do powrotu.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content