play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Poszukiwane archiwalne zdjęcia Spodka. Katowice szykują się do 50. urodzin ikony miasta

today12 listopada 2020

Background

Poszukiwane archiwalne zdjęcia Spodka. Katowice szykują się do 50. urodzin ikony miasta. Najbardziej znana katowicka budowla, przyciągająca co roku do stolicy metropolii tysiące ludzi, w przyszłym roku będzie obchodziła jubileusz pół wieku swojego istnienia. Zdjęcia można wysłać w wersji elektronicznej pod adresem: promocje@katowice.eu lub pocztą tradycyjną, zapisane na nośniku, pod adresem: Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice, z dopiskiem w tytule maila lub na kopercie „50 lat Spodka”.

Poszukiwane archiwalne zdjęcia Spodka. Katowice szykują się do 50. urodzin ikony miasta. Przypomnijmy, innowacyjny projekt Spodka – według pomysłu Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego – został uhonorowany w 1959 roku pierwszą nagrodą w konkursie architektonicznym. Prace konstrukcyjne na jego podstawie rozpoczęły się w 1964 roku. Siedem lat później nastąpiło uroczyste otwarcie niezwykle śmiałego jak na ówczesne czasy obiektu. Była to jedna z pierwszych na świecie budowli zwieńczonych dachem w kształcie kopuły. – To miejsce rodzi w sercach wielu z nas, nie tylko katowiczan, mnóstwo wspomnień. Bywaliśmy tu na koncertach, kibicowaliśmy ulubionym drużynom sportowym. Emocje towarzyszące tym wydarzeniom były nieraz ogromne. W przyszłym roku będzie okazja, by podzielić się tym, czym dla nas jest ten katowicki symbol – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

W ramach planowanych na przyszły rok obchodów znajdzie się wiele propozycji, w których będą mogli wziąć udział mieszkańcy. – Nie chcąc zdradzać szczegółów, powiem tylko, że całe miasto będzie żyło tym jubileuszem – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu. – A dzisiaj, uchylając jedynie rąbka tajemnicy, prezentujemy logotyp, który będzie towarzyszył naszemu świętowaniu – dodaje.

Logo to wpisany w liczbę 50 architektoniczny rzut Spodka z góry – mówi Marta Ferens z wydziału promocji urzędu miasta, autorka projektu. – Za inspirację służyły mi charakterystyczne kształty konstrukcji z archiwalnych planów i te utrwalone na licznych fotografiach, dokumentujących powstawanie Spodka. Ta forma pozwala na nieco inne spojrzenie na nasz ikoniczny budynek. Wybrana kolorystyka i forma czerpie z estetyki obrazów Pieta Mondriana – dodaje.

Już dziś zachęcamy do nadsyłania swoich zdjęć Spodka z różnych czasów. Mile widziane będą też skany dawnych fotografii. Zdjęcia zostaną wykorzystane w działaniach Miasta związanych z przyszłorocznymi obchodami jubileuszu.

Zdjęcia można wysłać w wersji elektronicznej pod adresem: promocje@katowice.eu lub pocztą tradycyjną, zapisane na nośniku, pod adresem: Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice, z dopiskiem w tytule maila lub na kopercie „50 lat Spodka”.

Ważne też, aby dołączyć do przesyłki podpisane przez siebie zdanie tej treści: Wyrażam zgodę na wykorzystanie mojego zdjęcia do celów promocyjnych Miasta.

 

fot. pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content