play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Powiat tarnogórski: Zmiany w pobieraniu wymazów

today13 sierpnia 2020

Background

Zamiast powiatowego wymazobusa – „drive thru”. To pomysł bytomskiego Sanepidu na szybsze testowanie w kierunku Covid-19 osób będących w kwarantannie na terenie powiatu tarnogórskiego.

Chodź wymazobus finansowany z budżetu powiatu tarnogórskiego nie jeździ już od 1 lipca, to dopiero teraz bytomski Sanepid wychodzi z propozycją rozwiązania tego problemu. Chce, aby w powiecie powstała stacja „drive thru”, w celu szybszego wymazywania osób będących w kwarantannie.

Osoby będące w kwarantannie mają obowiązek zainstalowania aplikacji. A ta daje możliwość, aby w 12 dobie móc skorzystać z drive thru. Taka osoba podjeżdżałaby własnym środkiem lokomocji do namiotu, aby dokonać wymazu. W ciągu 24 godzin mamy wyniki. A to oznacza, że jeśli wynik okaże się ujemny, dana osoba zwalniana jest z przymusowej 14 dniowej kwarantanny – wyjaśnia dyrektor bytomskiego Sanpeidu, Jolanta Wąsowska.

Mobilna stacja diagnostyczna miałaby być finansowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Starostwo powiatowe byłoby odpowiedzialne za usadowienia drive thru oraz zabezpieczenie personelu.

Co na to starosta tarnogórski Krystyna Kosmala:

Jestem za! Wszystko co służy naszym mieszkańcom zyska przychylność władz powiatu. Natomiast musimy rozmawiać o szczegółach. Jesteśmy umówione z panią dyrektor Wąsowską dzisiaj popołudniu. Być może będę wiedziała nieco więcej odnośnie propozycji Sanepidu.

Starosta dodaje również, bytomski Sanepid o fakcie zaprzestania działalności powiatowego wymazobusa wiedział już pod koniec czerwca. Przez ponad trzy tygodnie nie było żadnej reakcji.

Specjalna, mobilna strefa diagnostyczna zdaniem Sanepidu mogłaby powstać przy szpitalu powiatowym. Kiedy? To również kwestia wspólnych uzgodnień z władzami starostwa i dyrekcją szpitala.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content