play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Powikłania po koronawirusie. Unikalny na skalę Polski program rusza w Bytomiu

today1 czerwca 2020

Background

Zbadają ozdrowieńców, by ustalić, jakie powikłania mogą występować po koronawirusie. Unikalny na skalę Polski program ruszy wkrótce w szpitalu Specjalistycznym Numer 1 w Bytomiu. W ramach projektu przebadanych zostanie 200 osób, które wygrały walkę z COVID-19.

Badania będą prowadzone w ramach wartego 500 tys. zł grantu, który Śląskie Centrum Chorób Serca pozyskało z Agencji Badań Medycznych działającej przy Ministerstwie Zdrowia. Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu jest partnerem w tym projekcie.

W ramach projektu zostanie przebadanych 200 osób, które już przechorowały COVID-19 (a przypomnijmy, że w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu zostało rozpoznanych już ponad 500 osób zakażonych koronawirusem). Ozdrowieńcy zostaną poddani różnym badaniom sprawdzającym stan serca, płuc, a nawet poziom stresu i lęku po przejściu COVID-19.

 

 

Wyniki zaplanowanych badań przyczynią się do poznania choroby i jej ewentualnych powikłań. Będą także bardzo użyteczne, jeśli COVID-19 powróci.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content