play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Powrót śnieżnej zimy. Właściciele nieruchomości muszą złapać za łopaty

today27 stycznia 2021

Background

Po krótkiej odwilży znów sypnęło śniegiem i padać może również w kolejnych dniach. Zrobiło się ślisko na drogach, ale też i na chodnikach.

Właściciele nieruchomości bardzo często zapominają o tym, że to ich obowiązkiem jest odśnieżanie.

-Mieszkaniec którego posesja – granica tej posesji –  przylega do chodnika, zobowiązany jest do sprzątania tego chodnika. Przepis stanowi, że taki mieszkaniec, na całej długości płotu przylegającego do chodnika zobowiązany jest do sprzątania śniegu, błota, lodu, który tam zalega. Chodzi o to żeby ten chodnik nie stwarzał niebezpieczeństwa dla pieszych. W sytuacji, w której doszło by do jakiegoś wypadku, poślizgnięcia się pieszego, to taki pieszy ma prawo domagać się odszkodowania od właściciela tej nieruchomości, która do chodnika przylega – mówi reporterowi Radia Piekary  Krzysztof Piekarz, komendant Straży Miejskiej w Piekarach Śląskich.

Komendant dodaje, że ci, którzy zapominają o swoich obowiązkach muszą się liczyć z konsekwencjami:

– Taki mandat wynosi 100 złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu, to nawet 5 tysięcy złotych. Należy przestrzec mieszkańców, a właściwie poprosić, aby dbali o ten porządek, który stanowi nasze wspólne bezpieczeństwo.

Prognozy pogody mówią, że w najbliższych dniach mogą się pojawiać kolejne opady śniegu, a temperatura będzie spadała poniżej zera.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content