play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Powstanie nowy plac w Nowym Bytomiu

today15 czerwca 2020

Background

Nie będzie już parkingu przed Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. W tym miejscu powstanie nowy plac, a teren zostanie tak przebudowany, aby służył pieszym i rowerzystom.

O to wielokrotnie wnioskowali mieszkańcy – mówi Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej. 

 

  • cover play_arrow

    Powstanie nowy plac w Nowym Bytomiu Redakcja Radia Piekary

 

Przed Miejskim Centrum Kultury powstanie mały plac z ławkami i oświetleniem ledowym. We wszystko wkomponowana zostanie zieleń. Na trawniku przed budynkiem ustawione zostaną podświetlane płyty z granitu i szkła, a wjazd i wyjazd zabezpieczone zostaną obniżanymi słupkami.

 

Zakres prac przed Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej

 

Zakres prac obejmie ciąg komunikacyjny wzdłuż ul. Niedurnego od skrzyżowania z ul. Markowej do skrzyżowania z ul. Hallera. Na wartą prawie 1,2 mln zł inwestycję władze miasta pozyskały 300 tys. zł ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To ważny element domykający projekt „Rewitalizacja centrum Nowego Bytomia”, dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

– Temat przebudowy przestrzeni przed MCK wielokrotnie powracał w trakcie spotkań z mieszkańcami. Do tej inwestycji „przymierzaliśmy się” już od dłuższego czasu. Z realizacją czekaliśmy jednak na moment, kiedy uda nam się pozyskać odpowiednie dofinansowanie, bo wartość przedsięwzięcia to prawie 1,2 mln zł. Teraz wreszcie się udało i ze wsparciem Metropolii na nowo zagospodarujemy to miejsce. Wybraliśmy już firmę, która zrealizuje inwestycjętłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

 

Inwestycja nie ograniczy się do obszaru przylegającego do budynku, ale obejmie też ciąg komunikacyjny wzdłuż ul. Niedurnego od skrzyżowania z ul. Markowej do skrzyżowania z ul. Hallera. Na całej długości tego odcinka powstanie nowy chodnik z płyt betonowych oraz ścieżka rowerowa z nawierzchni mineralno-żywicznej. Zainstalowane zostaną także ławki i kosze na śmieci. Co istotne, znajdujące się tam okazałe drzewa zostaną zachowane i dodatkowo wyeksponowane za pomocą oświetlenia.

– Koszt zadania to 1 175 366 zł. Zostało ono objęte wsparciem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która przeznaczy ze swoich środków na ten cel 300 tys. zł w ramach programu na rzecz ograniczania niskiej emisjimówi wiceprezydent Michał Pierończyk. – To ważny element domykający projekt „Rewitalizacja centrum Nowego Bytomia z terenami przyległymi, ukierunkowana na nowe funkcje centrotwórcze”, na który pozyskaliśmy ponad 1,7 mln zł ze środków Unii Europejskiej – podkreśla.

Wartość wspomnianego projektu to ponad 3,2 mln zł, a unijne dofinansowanie przyznane zostało w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). W ubiegłych latach zagospodarowano przestrzeń w rejonie ul. Pileckiego 24-33, odnowiono podwórko przy ul. Podgórze 5-15, wyremontowano części wspólne, przede wszystkim dachy, w budynkach przy ul. Pileckiego 28 i 33, wykonano nową nawierzchnię boiska przy ul. Podgórze, a także zaadaptowano pomieszczenia w budynku przy ul. Pileckiego 23/2 na cele społeczne, gdzie dzięki innemu dofinansowanemu przez Unię Europejską projektowi działa świetlica, punkt pralniczy z suszarnią, łaźnia oraz kaplica pw. św. Brata Alberta.

Budynek, w którym mieści się obecnie Miejskie Centrum Kultury, został wzniesiony w 1888 r. w stylu eklektycznym jako kasyno hutnicze z inicjatywy dyrektora huty „Pokój” Eduarda Meiera. Na objętym inwestycją odcinku ul. Niedurnego znajdują się również dwa inne zabytkowe budynki – wybudowana w 1905 roku willa „Florianka”, pełniąca niegdyś funkcję mieszkania dyrektora Huty Pokój oraz kolejna willa wybudowana w zbliżonym okresie.

Fot: UM Ruda Śląska

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content