play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice jakich nie znacie! Wybierz się na historyczny spacer

today2 września 2020

Background

Katowice jakich nie znacie! Wybierz się na historyczny spacer.  Fundacja z Pasją rozpoczyna jesienną edycję spacerów historycznych. W planach jest aż 19 tematycznych wycieczek, związanych z historią miasta.  Nie zabraknie oprowadzania po najstarszych dzielnicach Katowic, penetracji Nikiszowca, szlaku katowickiej moderny, czy dawnych obiektów handlowych. Podczas wycieczek będzie można zapoznać się także z historią katowickiej masonerii, przejść się śladami mieszkających w dawnych Katowicach Żydów i ewangelików, czy poznać nietuzinkowe katowiczanki. W planach także odkrywanie Szopienic- miejsca, z którym był związany Kazimierz Kutz.  Udział w spacerach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: spacery@fundacjazpasja.pl.

Katowice jakich nie znacie! Wybierz się na historyczny spacer w poszczególne dzielnice stolicy regionu.

Dąbrówka Mała przed stu laty – 14 września, godz. 16.30

Spacer po historycznej części Dąbrówki Małej rozpoczniemy przy kościele pw. św. Antoniego, następnie przejdziemy do Parku Żołnierzy Września, w którym znajduje się pomnik z 1960 r. Park jest dawnym Ogrodem Jordanowskim z modernistycznym budynkiem przedszkola z lat 30. XX w. Później, idąc ul. Milowicką, zboczymy na chwilę by zajrzeć w okolice dawnego folwarku z 1853 r. Wracając ulicą Pod Młynem dotrzemy pod siedzibę OSP Dąbrówka Mała (straży istniejącej od 1895 r.). Przechodząc przez osiedle imienia ks. Konstantego Michalskiego – uczonego, profesora i rektora krakowskiego UJ w latach 30. XX w. – powrócimy ulicą Stacyjną w rejon kościoła i starego dworca kolejowego, gdzie zakończymy spacer.

Ewangelickie Katowice – 17 września, godz. 17.00

Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół.

Masońskie Katowice – 23 września, godz. 17.00

W Katowicach przed wojna działały liczne loże masońskie. Pokazujemy miejsca z nimi związane, opowiadamy tajemną historię tych stowarzyszeń.

Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna – 24 września, godz. 17.00

Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Na tropie drobnej przestępczości (tylko dla osób pełnoletnich) – 25 września, godz. 17.00

Coś dla prawdziwych poszukiwaczy historii z dreszczykiem. Pokazujemy miejsca napadów i przestępstw, zarówno tych przed jak i powojennych. Mroczne Katowice zaprezentują się ze swojej najczarniejszej strony.

Znane Katowiczanki – 30 września, godz. 17.00

Katowice mogą się poszczycić znanymi osobistościami, wśród nich było wiele ciekawych kobiet. Prezentujemy ich sylwetki oraz miejsca z nimi związane.

Nikiszowiec wg Zillmanów – 1 października, godz. 17.00

Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny.

Szopienice śladami Kazimierza Kutza – 2 października, godz. 17.00

W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser
i przypomnimy miejsca ważne dla Kutza.

Spacer historyczny po Janowie – 5 października, godz. 17.00

Spacer po 300-letniej dzielnicy Katowic podczas którego uczestnicy odwiedzą jej najważniejsze miejsca. Historia Janowa jest związana z rodem Mieroszewskich. Na ich dobrach rozpoczęto wydobywanie węgla, co dało początek kopalni „Morgenroth” z której wyrosła późniejsza kopalnia „Giesche” (Wieczorek).

Park Kościuszki jakiego nie znacie – 7 października, godz. 17.00

Przed wojną Park Kościuszki wyglądał zupełnie inaczej. Opowiadamy historię jego powstania, założenia oraz odkrywamy tajemnice niektórych miejsc parku.

Imprezowe Katowice (tylko dla osób pełnoletnich) – 8 października, godz. 17.00

Gdzie bawiono się i co pito w międzywojniu? Opowiadamy historie lokali, potańcówek i hoteli. Gdzie i jak bawiono się w dawnych Katowicach. Będzie trochę poważnie, trochę zabawnie, ale na pewno ciekawie.

Spacer historyczny po Szopienicach – 9 października, godz. 17.00

Poznamy najważniejsze obiekty dawnego miasta Szopienice, posłuchamy o historii miejscowości; o tym jak spokojna wieś z szopą w herbie została hutniczym konglomeratem. Wrócimy do XIX wieku, czyli czasów, gdy w Szopienicach i Roździeniu mieszkali obok siebie katolicy, ewangelicy i Żydzi; imigranci zarobkowi
z Królestwa Polskiego (np. Sosnowca), Galicji (Jaworzna), przybysze z Włoch czy urzędnicy z Niemiec. Wrócimy do czasów budowy kościoła św. Jadwigi i poszukamy śladów osób, które obchodziły szabat. Przypomnimy ludzi, którzy cieszyli się autorytetem: ks. Konrada Ściborskiego, ks. Józefa Dembończyka, Ernsta von Prittwitza, czy doktora Stauba.

Spacer historyczny po Bogucicach – 12 października, godz. 17.00

Spacer zostanie poprowadzony przez najważniejsze miejsca Bogucic. Zacznie się od historii kopalni Ferdynand (później kopalni Katowice), następnie wzdłuż parku przejdziemy do kościoła, cmentarza, szkoły oraz starą kuźnię. Omówione zostaną najciekawsze historie mieszkańców z Bogucic oraz anegdoty związane z obiektami historycznymi z terenu dzielnicy.

Na zakupy – tropem dawnych szyldów – 14 października, godz. 17.00

Oprowadzamy po centrum Katowic pokazując jakie sklepy i manufaktury mieściły się w budynkach przed wojna. Pokazujemy stare reklamy i szyldy, jednocześnie opowiadając o historii właścicieli tych miejsc.

Katowice dzieciom – spacer dla dzieci – 15 października, godz. 17.00

Spacer w okolicach Rynku, na który zapraszamy rodziny z dziećmi. Pokażemy Beboka, Teatr Ateneum i Urząd Miasta.

Zwierzęta – Katowice zwierzyńcem stały – 21 października, godz. 17.00

Zapraszamy na spacer tropem zwierząt i tych, które kiedyś można było zobaczyć w Katowicach i tych które widoczne są na fasadach budynków do dzisiaj.

Tropem archiwalnych dokumentów – 22 października, godz. 17.00

We współpracy z Archiwum Urzędu Miasta Katowice oprowadzamy trasą pokazującą najbardziej spektakularne projekty architektoniczne powstałe w międzywojniu i przechowywane w Archiwum. Podczas spaceru pokażemy oryginalne dokumenty i porównamy je ze stanem dzisiejszym.

Śladami katowickich Żydów – 28 października, godz. 17.00

Spacer przybliżający ważne miejsca związane z Żydami w Katowicach. Odwiedzimy cmentarz żydowski, miejsca, gdzie znajdowały się synagogi oraz przybliżamy historię żydowskich przedsiębiorców z terenu Katowic.

Niebawem poznamy również termin spaceru:

Katowicka Moderna – spacer po katowickiej architekturze lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia. Spacer pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic- miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.

Terminów szukajcie na https://fundacjazpasja.pl/.

Projekt dofinansowano ze środków miasta Katowice.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content