play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Prawdziwa gratka dla miłośników porcelany. Kolekcja Rosenthal w Gliwicach

today9 czerwca 2020

Background

Wazony w zaskakujących kształtach, cukiernice inspirowane otoczakami z Finlandii, serwisy kawowe z motywami ze słynnych oper, designerskie talerze i unikatowe filiżanki, będące artystycznym eksperymentem, dzbanek w formie latarni morskiej… Słowem- prawdziwa gratka dla miłośników porcelany. Kolekcja Rosenthal w Gliwicach. „Żyć ze sztuką”. Porcelana Rosenthal- to nazwa nowej czasowej wystawy, którą od 14 czerwca br, będzie można oglądać w Wilii Caro gliwickiego Muzeum. Wernisaż on-line odbędzie się w sobotę, 13 czerwca o godz. 17.00. Od niedzieli 14 czerwca ekspozycję można zwiedzać indywidualnie. 

„Żyć ze sztuką”. Porcelana Rosenthal-  wystawa w Muzeum w Gliwicach to pokłosie otrzymanego przez placówkę daru przekazanego przez mieszkającego w Niemczech gliwiczanina. Zbiór obejmuje  400 sztuk wyrobów porcelanowych słynnej wytwórni Rosenthal. Darczyńcą jest Wolfgang Domogalla – kolekcjoner urodzony w 1940 r. w ówczesnym Gleiwitz, obecnych Gliwicach, w domu nieopodal siedziby Muzeum – Willi Caro, od prawie 50 lat mieszkający w Niemczech.

Darczyńca Muzeum w swoich wspomnieniach pisze: „Urodziłem się w Gliwicach i czuję się gliwiczaninem. W Polsce przeżyłem 25 bardzo ważnych lat mojego życia – dzieciństwo i wczesną młodość. Myślę, że ten dar dla Muzeum w Gliwicach może być okazją do podziękowania za wszystko, co od tego kraju cennego otrzymałem”. Kolekcję z tego zbioru będzie można podziwiać już wkrótce.

W sobotę, 13 czerwca 2020 o godzinie 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy w Willi Caro w formie on-line. Transmisję wydarzenia będzie można zobaczyć na muzealnym kanale w serwisie You Tube. Kuratorkami ekspozycji są Anna Kwiecień i Patrycja Gwoździewicz z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Wystawę – z zachowaniem zasad obowiązujących w stanie epidemii – zwiedzać będzie można od niedzieli, 14 czerwca.

Sylwetki wybranych projektantów Rosnenthal studio-line, których prace zobaczymy w ramach ekspozycji można prześledzić czytając teksty Patrycji Gwoździewicz. Lektura przybliża postaci twórców kultowej porcelany.http://muzeum.gliwice.pl/pl/wydarzenia/czekajac-na-rosenthal

O cennych kolekcjonerskich przedmiotach można także znaleźć informacje na podstronie na FB http://Skarby Muzeum w Gliwicach:

Zdjęcie:  „Czarodziejski flet” Rosenthal, zbiory Muzeum w Gliwicach, fot. Maciej Głowaczewski

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content