play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Premier Morawiecki: „Śląsk jest perłą polskiego przemysłu i tak musi pozostać, i tak pozostanie”

today12 kwietnia 2021

Background

Premier wizytuje Śląsk. W Gliwicach dziękował za współpracę śląskiego samorządu przy zwalczaniu pandemii COVID-19, a w Katowicach odniósł się do środków przeznaczanych przez rząd na infrastrukturę drogową.

Premier w Gliwicach

Premier Mateusz Morawiecki wizytuje dzisiaj województwo śląskie. Najpierw w trybie zdalnym brał udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w związku z sytuacją pandemiczną w kraju. Następnie odwiedził punkt szczepień zorganizowany w hali lodowiska w Gliwicach. Tam zwrócił uwagę na przyspieszający proces szczepień. Zauważył, że szczepienia przyspieszają dzięki temu, że negocjacje z UE przynoszą efekty, a dostawy preparatów do Polski zwiększają się:

– Nasza presja na UE daje rezultaty. Kilka dni temu rozmawiałem z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen o trzecim i czwartym kwartale, o przyszłym roku oraz o jak największych dostawach szczepionek na nadchodzące miesiące – mówił w Gliwicach premier Morawiecki.

Premier ocenił także współpracę ze śląskim samorządem w zwalczaniu pandemii. Szef rządu mówił, że ta współpraca przebiega bardzo dobrze, podziękował śląskim samorządowcom i wszystkim zaangażowanym w walkę z COVID-19. Zwrócił także uwagę na dużą wydajność wizytowanego punktu szczepień w  Gliwicach:

– Dziękuję tym, którzy pracowali, żeby tu na lodowisku w Gliwicach powstał tak sprawny punkt szczepień. Dzisiaj szczepionych jest tu ok. 2000 osób dziennie, a możliwości to nawet 4000.

To właśnie dzięki zwiększającej się wydajności i regularnym dostawom program szczepień nabiera tempa:

– W piątek osiągnęliśmy rekord, zaszczepionych zostało około ćwierć miliona ludzi jednego dnia. To pokazuje, że cel, który wyznaczyłem zespołowi Narodowego Programu Szczepień, jest do zrealizowania – mówił premier.

Szef rządu o trasie DK81: „Takie arterie łączą i są ważne dla rozwoju gospodarczego w Polsce”

Premier Morawiecki w czasie swojej wizyty na Śląsku odwiedził także Katowice. Tam odbyła się konferencja prasowa dotycząca zmodernizowanej Drogi Krajowej 81. W konferencji wraz z Prezesem Rady Ministrów wziął także udział prezydent Katowic.

– Droga krajowa nr 81 jest bardzo ważną arterią nie tylko dla Katowic, ale wszystkich pobliskich miejscowości. Pokazuje nam to, jak takie arterie łączą i są ważne dla rozwoju gospodarczego w Polsce – mówił premier w Katowicach.

Jego zdaniem wraz z nową infrastrukturą tworzone są nowe miejsca pracy. Mówił, że najważniejsze jest, żeby polskie firmy tworzyły nowe rozwiązania komunikacyjne i żeby uczyły się coraz lepiej tworzyć nowe polskie drogi i nową infrastrukturę. To jego zdaniem zmiana sytuacji, w której polskie drogi nie były synonimem dobrych i bezpiecznych. W ocenie premiera Morawieckiego obecnie polskie drogi stają się coraz bardziej komfortowe i bezpieczne.

– To dla mnie pierwszy niezbędny warunek dobrego rozwoju gospodarczego – mówił dalej premier Morawiecki i dodał – W inwestycjach takich jak ta ogniskuje się kilka naszych celów – bezpieczeństwo, komfort mieszkańców i lepsza ochrona środowiska, która jest niezwykle ważnym celem, zwłaszcza tutaj na Śląsku.

Szef rządu podkreślił także, że do Funduszu Dróg Lokalnych trafiło kolejnych 30 mld złotych i zapowiedział, że Śląsk będzie beneficjentem wielu środków na inwestycje infrastrukturalne:

– Śląsk jest perłą polskiego przemysłu i tak musi pozostać i tak pozostanie. Temu służą nowe inwestycje.

Chęć dalszej współpracy w zakresie infrastruktury drogowej i innych inwestycji wyraził prezydent Katowic Marcin Krupa.

 

Fot. Facebook/KPRM/transmisja

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content