play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Premier w Katowicach: „Komisja Europejska w niewłaściwy sposób negocjowała”

today18 lutego 2021

Background

Premier w Katowicach odniósł się do obecnej nienajlepszej sytuacji epidemicznej w Polsce i Europie. Mówił też o ograniczonych  dostawach szczepionek na terenie Unii i ocenił pracę Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Zdaniem premiera winna jest Komisja Europejska

Musimy zachować maksymalną czujność i maksymalną ostrożność, bo sytuacja związana z liczbą zakażonych koronawirusem znacznie się pogarsza – mówił w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym premier Mateusz Morawiecki. Dziś w kraju potwierdzono ponad 9 tysięcy nowych przypadków zakażenia.

– Widzimy, że ta „czerwona linia”, od której się oddalaliśmy, znowu się do nas przybliża.  Sytuacja wokół nas jest bardzo groźna. Ta odmiana koronawirusa, którą nazywamy mutacją brytyjską, a także mutacją południowo-afrykańską, to są odmiany groźne – groźniejsze jeszcze niż dotychczasowa forma COVID19, a to dlatego, że szybciej dochodzi do zakażenia i poziom śmiertelności też jest niestety bardzo wysoki – powiedział szef polskiego rządu.

Premier dodał również, że rząd będzie bacznie przyglądał się, co dzieje się w krajach ościennych, jak wygląda krzywa zakażeń i w odpowiedni sposób będzie reagował.

– Naszą podstawową nadzieją pozostaje szczepionka, której ciągle mamy za mało, ponieważ Komisja Europejska w niewłaściwy sposób negocjowała z dostawcami z całego świata – mówił na konferencji Mateusz Morawiecki.

Sytuacja epidemiczna pogarsza się

Ministerstwo zdrowia w najnowszym komunikacie potwierdziło ponad 9 tysięcy nowych przypadków koronawirusa. To o 2 tysiące więcej niż tydzień temu. Najwięcej chorych przybyło na Mazowszu bo ponad 1600. Na Śląsku dziś 725 zainfekowanych. 273 osoby zmarły – 44 ofiary nie miały innych chorób. Na Śląsku potwierdzono 23 zgony na COVID19. Wykonano ponad 54 tysiące testów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał wczoraj, że z obawą obserwuje wzrost zakażeń. Nie wykluczył powrotu epidemicznych obostrzeń, jeśli tendencja ta się utrzyma.

 

Fot. Facebook/KPRM/zrzut ekranu transmisji 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content