play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Premier wyśle swoich ludzi na rozmowy o górnictwie

today22 września 2020

Background

Sam nie przyjedzie, wyśle swoich ludzi. Premier Mateusz Morawiecki nie wybiera się na spotkanie z przedstawicielami działających w śląskich kopalniach związków zawodowych. Rozmowy z udziałem przedstawicieli rządu mają być wznowione jeszcze w tym tygodniu.

Premier Mateusz Morawiecki nie przyjedzie na Śląsk, wyśle swoich ludzi. Szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów oraz wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych Artur Soboń, który odpowiada za kopalnie, będą prowadzili rozmowy ze strajkującymi górnikami, poinformował w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Rzecznik rządu podkreślił, że na obecnym etapie trzeba scharakteryzować rozbieżności między górnikami a rządem.

Spotkanie dziś

Dziś o godz. 13.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczną się rozmowy liderów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z rządową delegacją, wyposażoną w pełnomocnictwa premiera Mateusza Morawieckiego. W skład tej delegacji wchodzą pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Piotr Dziadzio oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów.

W ocenie strony społecznej, przyjazd rządowej delegacji to m.in. efekt pogotowia strajkowego i podziemnych akcji protestacyjnych w kopalniach. Jak podkreśla szef śląsko-dąbrowskiej „S” i jeden z liderów MKPS Dominik Kolorz, rozpoczęcie rozmów nie oznacza ani zawieszenia, ani przerwania protestu, ani też odwołania zapowiadanej na piątek manifestacji w Rudzie Śląskiej. MKPS decyzje o ewentualnych zmianach przyjętego harmonogramu działań protestacyjnych będzie podejmować po uprzedniej ocenie przebiegu i efektów rozmów ze stroną rządową.

Strajk wisi na włosku

Wczoraj Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS) ogłosił, że w najbliższy piątek w Rudzie Śląskiej odbędzie się wielka manifestacja pracowników kopalń, ich rodzin oraz przedstawicieli branż pokrewnych. Pod ziemią w kopalniach Ruda i Wirek doszło już do spontanicznych protestów górników. Ten może się rozszerzyć na inne zakłady.

Zegar tyka

W poniedziałek minął termin, w którym związkowcy oczekiwali rozpoczęcia rozmów z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Chcą rozmawiać o transformacji polskiego sektora energetycznego. Z projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. wynika powolne odchodzenie od węgla. To zdaniem związkowców będzie skutkować zamykaniem kopalń i przez to upadkiem regionu.

Pogotowie strajkowe

Przed tygodniem związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe i reaktywowali Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. W jego skład weszły największe działające w regionie związki: Solidarność, OPZZ, Kadra i Sierpień’80. Kolejne posiedzenie MKPS zaplanowano w Katowicach na dzisiejsze popołudnie, pisze portal „nettg.pl”.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content