play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Prof. Horban o raporcie COVID-19: Liczba zgonów wcale nie jest tak duża

today3 lutego 2021

Background

Liczba zgonów wcale nie jest tak duża – tak komentuje najnowszy epidemiczny raport Profesor Andrzej Horban główny doradca premiera ds. COVID-19. Jego zdaniem dane dotyczące ofiar koronawirusa wynikają z zachorowalności wśród  seniorów.

Umieralność zakażonych na koronawirusa to efekt zachorowań wśród seniorów- tak wynika z wypowiedzi głównego doradcy premiera ds. COVID -19 profesora Andrzeja Horbana. Podkreślił on, że wśród osób starszych zachorowanie na dowolną chorobę, nie tylko na koronawirusa, zgonem skutkuje w 1 na 5 przypadków:

-To jest logiczna konsekwencja tego, że chorują ludzie starsi. Jeżeli 20% ludzi w wieku powyżej 80 roku życia jak zachoruje to umiera, no to nie jest to liczba wzięta z sufitu. To właśnie jest ten efekt. Chorują w tej chwili ludzie starsi, 70,80 i powyżej. To są często ludzie którzy mają wiele innych chorób i po prostu niestety umierają. Nakłada się na to dwa czynniki wiek i choroby towarzyszące, nowotwory. 25% osób z nowotworami, którzy złapali COVID umiera. 

Profesor Horban dodał, że właśnie dlatego tak ważne jest wyszczepienie najstarszych Polaków. Przypomnijmy w całym kraju szczepionkę przyjęło już  ponad 1, 3 mln osób.

/zdjęcie poglądowe 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content