play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Prof. Myśliwiec o wynikach wyborów: Podział społeczeństwa jest duży i w takiej atmosferze będziemy funkcjonowali

today13 lipca 2020

Background

Andrzej Duda ponownie prezydentem RP na drugą kandencję – tak zdecydowała większość głosujących w drugiej turze wyborów prezydenckich. Zagłosowało na niego ponad 51,2 procent uprawnionych do oddania głosu. Na przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej, Rafała Trzaskowskigo, blisko 48,8. O wynikach wyborów zadecydowało blisko 500 tysięcy głosów.

Inaczej wyniki wyborów wyglądają w województwie śląskim, gdzie więcej głosów, równe 51 proc., otrzymał kandydat Koalicji Obywatelskiej. Na urzedującego prezydenta głos oddało 49 procent mieszkańców województwa. Jeszcze większa różnica była w Bielsku-Białej, gdzie Trzaskowski uzyskał wynik o 12 procent wyższy od konkurenta, a w powiecie będzińskim blisko 16 procent.

– Brutalność kampanii pokazała, że polaryzacja polskiego społeczeństwa jest bardzo głęboka. Po raz pierwszy sondażowe wyniki nie wskazywały jednoznacznie na zwycięzce. To pokazuje, że ten podział jest bardzo duży i w takiej atmosferze przez najbliższe lata będziemy funkcjonowali – mówi Radiu Piekary prof. Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwesrytetu Śląskiego.

– Porównując do Państw Zachodnich, tych o utrwalonej demokracji,  frekwencja poniżej 70 procent to nie powinien być sygnał, który pozwoli nam popaść w samozadowolenie. Ta frekwencja powinna być wyższa. Ponad 30 procent nie interesuje się wyborami i nie wyraża zdania podczas głosowania – dodaje prof. Myśliwiec.

Przypomnijmy, że frekwencja wyborcza z ponad 99% obwodów wynosi ponad 68%.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content