play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Prof. Ryszard Koziołek nowym rektorem Uniwersytetu Śląskiego

today28 maja 2020

Background

Profesor Ryszard Koziołek – pokieruje największą uczelnią w województwie. Kolegium Elektorów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wybrała go na stanowisko rektora.

Literaturoznawca, pisarz i eseista pokieruje Uniwersytetem Śląskim. Profesor Ryszard Koziołek został wybrany rektorem. Funkcję będzie sprawować do 2024 roku.

Opiekun studentów rektorem

Prof. Ryszard Koziołek jest literaturoznawcą, eseistą, profesorem w Instytucie Literaturoznawstwa UŚ. Ukończył studia na śląskiej Alma Mater i jest z nią związany od ponad 30 lat. Na Uniwersytecie Śląskim pełni nie tylko funkcje administracyjne, realizuje się zawodowo, ale inicjuje także liczne przedsięwzięcia, zarówno popularnonaukowe – na przykład Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, jak i z zakresu kształcenia – opracowanie i wdrożenie unikalnej w Polsce formy indywidualnych studiów międzyobszarowych, pozwalającej studentom realizować indywidualne i interdyscyplinarne ścieżki edukacji w oparciu o wszystkie programy studiów w Uniwersytecie Śląskim.

Wybory w dobie pandemii

W wyborach na najbliższą kadencję zgłoszono trzy kandydatury. O urząd rektora ubiegali się: prof. dr Zbigniew Jan Celiński, prof. dr hab. Karol Kołodziej z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych oraz prorektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek z Wydziału Humanistycznego.

Decyzją Kolegium Elektorów od 1 września 2020 roku obowiązki rektora uczelni sprawować będzie prof. Ryszard Koziołek – pełniący dotychczas funkcję prorektora ds. kształcenia i studentów, a także dyrektora Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych.

Pisarz i eseista

Prof. Ryszard Koziołek jest także laureatem licznych nagród – w 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii „Eseistyka” za książkę „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy”, w 2016 roku jego książka „Dobrze się myśli literaturą” została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim, a rok później odebrał Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Krakowa im. Kazimierza Wyki przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Zasiadał również w jury czterech kolejnych edycji Nagrody Literackiej Nike, a w 2015 roku pełnił obowiązki przewodniczącego tego jury.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content