play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Rozmowa Dnia

Prof. Szczepański o ochronie zdrowia: Po pandemii jest znacznie gorzej

today4 lutego 2021

Background

W Światowym Dniu Walki z Rakiem porannym gościem Radia Piekary był rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, profesor Tomasz Szczepański. Na naszej antenie opowiedział m. in. o problemach pacjentów onkologicznych w dobie pandemii.

– Pamięta Pan Narodowy Kryzys Zdrowia Ogłoszony przez lekarzy, wrzesień 2019 roku … Zacytuję ten manifest, który wówczas sformułowała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie: „Najmniej lekarzy na 1000 obywateli w UE, dostęp do leczenia raka na jednym z najniższych poziomów w Europie, 2 lata w kolejce do specjalisty […] Ile gorzej jest pe epidemii ?

– Myślę, że jest znacznie gorzej. Tu nic się nie zmienia potrzebne są gigantyczne nakłady na ochronę zdrowia po to, żeby ona ruszyła do przodu. To jest tak, że ten rozwój jest bardzo nierównomierny. Są specjalizacje że udało się im przejść i ” nawet na siebie zarabiają”. Natomiast są specjalności niszowe, gdzie bardzo trudno będzie zachęcić młodych lekarzy, by podejmowali specjalizację. Między innymi taką specjalnością niszową jest onkologia i hematologia dziecięca. Gdzie w sumie w naszym województwie jeśli w ciągu roku uda nam się pozyskać jednego lekarza do robienia tej specjalizacji jest to nasza wielka radość i sukces. Tutaj potrzebne są zmiany długofalowe i skończenie z myśleniem, że lekarz zawsze sobie poradzi. Lekarz sobie poradzi ale pacjenci przy takim podejściu już sobie nie poradzą.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content