play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Profesjonalna fabryka papierosów na Śląsku. Nielegalna. Są zatrzymania

today30 września 2020

Background

Agenci Centralnego Biura Śledczego Policji w Poznaniu i w Rzeszowie oraz Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali 21 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie, trudniącej się nielegalną produkcją papierosów. Zatrzymań dokonano w czterech miejscowościach w okolicy Koła, Częstochowy i Wrześni. Wśród zatrzymanych – Polacy, Wietnamczycy i Chińczycy. Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Większość zatrzymanych usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa skarbowe do tego przestępstwa skarbowe określone w przepisach ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

18 podejrzanych tymczasowo aresztowano. Reszta ma policyjne dozory, a zastosowano też poręczenia majątkowe. Ponadto dokonano zabezpieczenia mienia podejrzanych poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości o wartości 600 tys. zł.
Zatrzymania to efekt wielomiesięcznego śledztwa prowadzonego przez Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. W jej trakcie zabezpieczono blisko 2 miliony papierosów i 7 ton tytoniu. Ich wartość rynkowa to blisko 7 mln zł. Wstępnie szacuje się, że Skarb Państwa stracił na tym na ponad 6 mln zł.

Dochodzenie ujawniło profesjonalną fabrykę papierosów, działającą na terenie woj.śląskiego. W ogromnej hali znajdowały się maszyny produkujące papierosy oraz automatyczna linia do pakowania gotowych wyrobów tytoniowych. Wydajność urządzeń sięgała ok. 2 tys. papierosów na minutę. Na miejscu zabezpieczono ok. 750 tys. sztuk gotowych wyrobów papierosów, ponad 3 tony krajanki tytoniowej, a także szereg komponentów służących do ich produkcji (filtrów, bibuł i owijek). Można było z nich wyprodukować ponad 30 mln papierosów.
Jednocześnie na terenie woj. wielkopolskiego ujawniono magazyn, w którym znajdowały się ponad 4 tony tytoniu w różnej fazie przetwarzania. W kolejnych dwóch miejscach odnaleziono maszyny do pakowania hurtowych ilości dostarczanych luzem papierosów, gdzie ujawniono i przejęto blisko milion sztuk gotowych wyrobów. Był też magazyn opakowań.

źródło: Prokuratura Krajowa / foto: Centralne Biuro Śledcze Policji

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content