play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Program „Kultura w sieci”. Dodatkowe 200 tysięcy dla sosnowieckich instytucji

today25 maja 2020

Background

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu „Kultura w sieci” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród beneficjentów znalazły się instytucje kultury w Sosnowcu. W sumie na wsparcie i rozwój działalności kulturalnej i artystycznej w sieci czasie epidemii koronawirusa trafi ponad 200 tys. zł.

Lista dofinansowanych projektów obejmuje:.

– Zamek Sielecki

W związku z tym, że rok 2020 został ogłoszony Rokiem Romana Ingardena (1893-1970) wybitnego polskiego filozofa, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki przygotowuje wystawę, która pojawi się zarówno w przestrzeniach ekspozycyjnych, jak i w wersji cyfrowej. Wystawa „Filozof i przyroda. Tropem wielkich myślicieli jest oparta na dziele wybitnego polskiego filozofa Romana Ingardena” będzie próbą ukazania korelacji pomiędzy człowiekiem i przyrodą. Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwsza – dla dorosłych, przygotowana przez wystawypolakowska.pl. jest formą zaproszenia do refleksji filozoficznej nad tekstem Romana Ingardena pt.: „Książeczka o człowieku”; druga – dla dzieci, przygotowana przez SCS-ZS, będąca próbą ujęcia zagadnień związanych z ludzką egzystencją i odpowiedzi na ważne pytania dotyczące działalności człowieka na ziemi. Dofinansowanie: 22 tys. zł.

– Sosnowieckie instytucje kultury – Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, Zamek Sielecki oraz Teatr Zagłębia – połączyły siły, by upowszechniać w sieci lokalny dorobek kultury. Przedmiotem zadania jest filmowe ożywienie czterech archiwalnych pocztówek przedstawiających Pałac, Zamek oraz Teatr, a także ulicę 3 Maja. Celem projektu jest tworzenie atrakcyjnych opowieści historycznych w formie cyfrowej – pokazanie dziejów trzech zabytkowych budynków w mieście oraz jego najważniejszej ulicy tak, by mieszkańcy odnieśli wrażenie oglądania archiwalnych filmów, a nie starych fotografii. Dzięki udziałowi aktorów Teatru Zagłębia, obrazy utrwalone niegdyś przez znanych wydawców z początku XX w. ożyją. Jak czytamy w informacji na ten temat: „Nowoczesna forma obcowania z historią popularyzuje dziedzictwo historyczne wśród osób w każdym wieku, ponadto projekt umożliwia odbiorcom w pełni darmowe korzystanie w sieci z zasobów lokalnych instytucji kultury”. Całość będzie dostępna w internecie. Dofinansowanie: 47 tys. zł.

– Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu

Zakup kolekcji szkła użytkowego upadłej Huty Szkła w Zawierciu. To ważne powiększenie kolekcji muzealnej, obecnie największej w Polsce, prezentującej dokonania polskich hut szkła.

Do tego, organizacja wydarzenia pn. „Z wizytą u Schoenów” czyli obchodów 35-lecia Muzeum. Przy tej okazji wydrukowana zostanie również książeczka dla dzieci z zagadkami i zadaniami do wykonania. Dofinansowanie: 14 tys. zł.

– Teatr Zagłębia

Teatralna Antologia Nowych Utopii to konkurs dedykowany twórcom teatralnym, w którym wyróżnionych zostanie dziewieciu autorów krótkich form artystycznych oraz dwóch autorów spektakli internetowych. Założeniem konkursu jest wypracowanie przez Teatr Zagłębia oferty programowej w internecie oraz wsparcie tych pracowników sektora kultury, którzy w związku z epidemią znaleźli się w trudnej sytuacji. Projekt zakłada przeprowadzenie konkursu na cyfrowe działania, realizowane w warunkach społecznej izolacji. Pierwsza część konkursu to wyłonienie przez jury dziewięciu najlepszych pomysłów spośród propozycji nadesłanych w formie plików filmowych, dźwiękowych, utworów literackich lub serii zdjęć. Laureaci tej części zostaną nagrodzeni kwotą 1,5 tys. zł. każdy. Druga część to realizacja dwóch rozbudowanych wersji projektów, których autorzy otrzymują budżet (12 tys. zł). Łącznie nagrodzonych zostanie jedenaście projektów. Tematem będą wizje przyszłości: marzenia, utopie, raje, światy doskonałe. Dofinansowanie: 76 tys. zł.

Jak informuje Narodowe Centrum Kultury, do projektu „Kultura w sieci” zgłoszono łącznie 5 948 wniosków na łączną kwotę przeszło 471 mln zł. Wyłoniono 1 182 zwycięskie projekty. Jeszcze w maju rozpocznie się etap zawierania umów i uruchomienie pierwsze wypłaty dotacji.

źródło/foto: UM Sosnowiec.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content