play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Program transformacji górnictwa później? Trudne rozmowy o przyszłości branży

today29 sierpnia 2020

Background

Próba stworzenia do końca września programu naprawczego dla polskiego górnictwa może się nie udać. Związki zawodowe uważają, że rozmowy się wydłużą, bo są ciągle na początkowym etapie. W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kolejne posiedzenie zespołu do spraw transformacji branży ze szczególnym uwzględnieniem trudnej sytuacji w Polskiej Grupie Górniczej.

Oprócz związkowców, zarządu PGG i wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina w rozmowach brali udział przedstawiciele spółek energetycznych. Strona społeczna liczyła m.in. na jednoznaczną deklarację, że krajowi wytwórcy energii będą przede wszystkim korzystać z zakontraktowanego wcześniej polskiego węgla, ograniczając import surowca z zagranicy.

Jak czytamy w komunikacie górniczej „Solidarności”, związkowcy nie otrzymali również odpowiedzi dotyczącej tego, ile energii w Polsce będziemy produkować z węgla w kolejnych latach, ani czy rząd przewiduje inwestycje w bezemisyjne i niskoemisyjne technologie produkcji energii z węgla.

Jak mówił szef regionalnej „S”, Dominik Kolorz: – Ministerstwo Klimatu, które jest odpowiedzialne zarówno za strategię polskiej polityki klimatycznej, jak i Politykę Energetyczną Polski, opracowuje te dokumenty wedle własnego widzimisię. Konsultacje, opiniowanie tych dokumentów pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Nie tak dialog społeczny powinien wyglądać w tak ważnych kwestiach.

Podczas spotkania nie rozmawiano o działaniach naprawczych dla konkretnych spółek węglowych czy kopalń. Szef górniczej „Solidarności”, Bogusław Hutek: – Ustaliliśmy, że dopóki nie będzie rozwiązań systemowych, nie będziemy siadać do rozmów o poszczególnych spółkach.

Decyzja o powołaniu zespołu, którego celem będzie wypracowanie programu naprawczego polskiego górnictwa zbieżny z transformacją sektora energetycznego zapadła miesiąc temu podczas spotkania górniczych związkowców z ministrem Sasinem. Resort zamierzał przedstawić program restrukturyzacji PGG, który wg doniesień medialnych zakładał m.in. zamykanie kopalń i obniżenie wynagrodzeń. Ostatecznie jednak się z tego wycofano.

Kolejne spotkanie zespołu do spraw transformacji ma się odbyć 10 września w Warszawie.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content