play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Projekt budżetu Rudy Śląskiej gotowy. Będą cięcia?

today23 listopada 2020

Background

W pierwszej kolejności zabezpieczają wydatki obowiązkowe, m.in. na wynagrodzenia, czy zadania związane z realizacją zadań statutowych. Dopiero potem myślą o zadaniach fakultatywnych. Tak wygląda projektowanie przyszłorocznego budżetu w wielu samorządach.

Już wiadomo, że zabraknie pieniędzy m.in. na dotacje na zabytki, kulturę czy promocję miast. Tak będzie chociażby w Rudzie Śląskiej:

Mamy informacje z Ministerstwa Finansów, że w przyszłym roku dostaniemy jeszcze mniej pieniędzy z tytułu udziałów w podatku PIT, co oznacza, że będziemy musieli bardzo oszczędnie wydawać pieniądze na tzw. wydatki bieżące. Udało nam się ten budżet spiąć, ale tylko dzięki kredytowi, jaki zamierzamy zaciągnąć w Europejskim Banku Inwestycyjnym, no i nie będziemy w stanie realizować wielu rzeczy, które chcielibyśmy, albo powinniśmy, realizować. Mam tutaj na myśl kwestie związane z wydarzeniami kulturalnymi, z promocją miasta – tłumaczy Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Nie oznacza to, że miasto nie będzie podejmować inwestycji.

Mamy na inwestycje przeznaczone 130 mln zł, z czego ponad 50 mln właśnie ma pochodzić budżetu Unii Europejskiej. Te pieniądze wydamy na trzy główne inwestycje. Jedną z nich jest trasa NS, kolejny odcinek od ulicy Kokota do Bielszowickiej, I Maja. Druga inwestycja to budowa nowej szkoły w Bielszowicach przy ulicy Szkolnej. A trzecia to budowa kanalizacji deszczowej – to jest istotne z powodu tych różnych zaburzeń pogodowych – dodaje wiceprezydent.

Projekt rudzkiego budżetu na roku 2021 złożony został w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach. Do połowy grudnia Izba ma czas na zaopiniowanie dokumentu. A o ostatecznym kształcie przyszłorocznego budżetu zdecydują radni, którzy uchwałę w tej sprawie podejmą pod koniec roku.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content